Paula Wessely

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paula Wessely
Ilustracja
Imię i nazwisko Paula Anna Maria Wessely
Data i miejsce urodzenia 20 stycznia 1907
Wiedeń, Austro-Węgry, Austria
Data śmierci 11 maja 2000
Zawód aktorka

Paula Wessely (ur. 20 stycznia 1907 zm. 11 maja 2000) – austriacka aktorka filmowa. Grała główną rolę w antypolskim filmie z 1941 roku „'Heimkehr”.

Jej nazwisko figurowało na Gottbegnadeten-Liste (Lista obdarzonych łaską Bożą w III Rzeszy).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Wiedniu, była córką rzeźnika Carla Wessely, młodszego brata zmarłej aktorki Burgtheater Josephine Wessely (1860-1887), której wielu uwierzyło lub nadal wierzy, że jest jej siostrą. Podobnie jak jej ciotka, przygotowała się do kariery artystycznej. Od 1922 roku uczęszczała do Państwowej Akademii Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu, a następnie do Seminarium Maxa Reinhardta, a debiutowała jako aktorka w 1924 roku w Volkstheater, a następnie w kilku mniejszych rolach repertuaru bulwarowego, występowała także w Raimundtheater.

Karierę kontynuowała, gdy w 1926 roku została członkiem zespołu Teatru Niemieckiego w Pradze, gdzie wraz z przyszłym mężem Attilą Hörbiger (1896-1987) wystąpili w Les Nouveaux Messieurs Flersa i Croisset. W 1927 r. Wróciła do Volkstheater, grając w „The Lady from the Sea” Ibsena i wiosennym przebudzeniu Wedekinda. Po odmowie roli Jenny w Operze za trzy grosze Brechta w 1929 r., Rzuciła pracę i dołączyła do zespołu Theater in der Josefstadt pod dyrekcją Maxa Reinhardta. Zdecydowanie upierając się przy głównych rolach, wystąpiła w filmie Der Gemeine Felixa Saltena, razem z Attilą Hörbiger i Hansem Moserem. Wspierana przez Reinhardta, grała w Intryge i miłości Schillera na Festiwalu w Salzburgu w 1930 roku, a w 1932 także w Rose Bernd Hauptmanna pod dyrekcją Karlheinza Martina w Deutsches Theater w Berlinie, doceniona przez publiczność, a także przez krytyków, takich jak Alfred Kerr i jego współpracownicy Werner Krauss. 23 grudnia 1932 r., biorąc lekcje śpiewu, zagrała główną rolę w premierze Singspiela Sissy Fritza Kreislera w Theater an der Wien. Od 1933 do 1938 roku ponownie wystąpiła na Festiwalu w Salzburgu jako Gretchen w Faust Goethego, razem z Ewaldem Balserem. W 1936 roku po raz pierwszy pojawiła się na scenie Burgtheater w Shaw’s Saint Joan.

Wessely, która nie była szczególnie fotogeniczna, została przejęta na rzecz Magdy Schneider za rolę Christine w filmie Maxa Ophülsa z 1933 roku o Liebelei Arthura Schnitzlera, którego grała w Theater in der Josefstadt. Jej pierwszą główną rolą w filmie była rola Leopoldine Dur w filmie z 1934 roku Maskerade w reżyserii Willi Forsta, wraz z Adolfem Wohlbrückem. Kolejne występy w filmach takich jak Epizod Waltera Reischa, za który otrzymała nagrodę Volpi Cup jako najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1935 roku, w końcu uczyniły ją gwiazdą. W 1938 roku była głosem Śnieżki w pierwszej niemieckojęzycznej wersji Disney’s Snow White i siedmiu krasnoludków. Natychmiast zakazany przez władze nazistowskie po austriackim Anschlussie w tym samym roku, wersja ta została ponownie wydana w 1948 roku w Austrii, aw 1950 roku w Niemczech Zachodnich (pierwszy publiczny występ w historii), po raz ostatni wykonany w 1957 roku. Jako Disney Niemcy ponownie nazwano ten film w 1966 r. i ponownie w 1994 r., obie starsze wersje nie są już dostępne – mimo że są archiwizowane w Londynie. Podobnie jak jej szwagier Paul Hörbiger, Wessely publicznie ogłosił Anschluss, po którym płynnie kontynuowała swoją karierę filmową i teatralną. Jej najbardziej znany film pojawił się w antypolskim hitlerowskim filmie propagandowym Heimkehr Gustava Ucicky’ego w 1941 roku. Po drugiej wojnie światowej, mocno krytykowanej przez austriackich intelektualistów, publicznie żałowała jej zaangażowania.

23 listopada 1935 r. Wessely poślubiła Attilę Hörbiger w wiedeńskim Ratuszu. Miała trzy córki: Elisabeth Orth (ur. 1936), Christiane Hörbiger (ur. 1938) i Maresa Hörbiger (ur. 1945). Wszystkie trzy córki stały się aktorkami.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Za rolę Valerie Gartner w filmie Episode została uhonorowana nagrodą Pucharu Volpiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]