Paulina Holtz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paulina Holtz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1977
Warszawa
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1997
Zespół artystyczny
Teatr Powszechny w Warszawie

Paulina Holtz (ur. 23 lutego 1977 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest córką filmowca Witolda HoltzaInformacje powiązane z artykułem „Witold Holtz” w Wikidanych i aktorki Joanny Żółkowskiej. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na egzamin dyplomowy przygotowała monolog Diana Juliusza Słowackiego i fragmenty powieści Márqueza.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W wieku sześciu lat wzięła udział w przedstawieniu Teatru Telewizji Małżeństwo Marii P.. Jej pierwszym doświadczeniem scenicznym była rola Pazia w sztuce szekspirowskiej Romeo i Julia (1990) w reżyserii Andrzeja Wajdy na scenie stołecznego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Postanowiła zostać reżyserem, jednak nie udało jej się dostać do szkoły filmowej. Studiowała dziennikarstwo, etnologię i antropologię.

W 1997 wygrała casting do roli Agnieszki Lubicz, córki Krystyny (Agnieszka Kotulanka) i Pawła (Tomasz Stockinger) w telenoweli TVP1 Pawła Karpińskiego Klan, która przyniosła jej popularność.

W produkcji kinowej debiutowała w roli zakonnicy w dramacie psychologicznym Magdaleny Łazarkiewicz Na koniec świata (1999) u boku Justyny Steczkowskiej i Aleksandra Domogarowa. Następnie pojawiła się w komedii w serii „off-owej” Waldemara Dzikiego, promującej młodych, zdolnych reżyserów, scenarzystów i aktorów Przemysława Angermana Jak to się robi z dziewczynami (2002) w roli prostytutki Magdy.

W 2002 związała się na stałe z Teatrem Powszechnym[1]. Występowała także na deskach warszawskiego Teatru Scena Prezentacje (2004). W 2003 otrzymała nagrodę „Feliks Warszawski” w kategorii najlepszego aktora, który pracuje nie dłużej niż pięć lat od uzyskania absolutorium za rolę Jenny w spektaklu Kształt rzeczy.

W 2004 wzięła udział w sesji zdjęciowej dla polskiej wersji Playboya.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 jest w nieformalnym związku z operatorem filmowym Michałem Nowakowskim. Poznali się na Sycylii podczas nagrywania filmu Dublerzy. Mają dwie córki; Antoninę[2] i Marcysię[3][4].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. AFISZ TEATRALNY: Mam twórcze ADHD. Wywiad z Pauliną Holtz, www.afiszteatralny.pl [dostęp 2016-07-24].
  2. „Klan” bez Pauliny Holtz? (pol.). W: Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2006-08-15. [dostęp 2021-06-26].
  3. Paulina Holtz znowu w ciąży (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. gwiazdy.wp.pl, 2008-01-23. [dostęp 2021-06-26].
  4. Gwiazdy które żyją bez ślubu (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2021-06-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]