Paulina Pfeiffer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paulina Pfeiffer
Pauline Pfeiffer
Ilustracja
Ernest i Paulina Hemingway na zdjęciu z 1927 roku
Data i miejsce urodzenia 22 lipca 1895
Parkersburg
Data śmierci 1 października 1951
Zawód dziennikarka
Małżeństwo z Ernest Hemingway
Krewni i powinowaci Ernest Hemingway

Pauline Marie Pfeiffer (ur. 22 lipca 1895 r. w Parkersburg, zm. 1 października 1951 roku) — amerykańska dziennikarka i druga żona pisarza Ernesta Hemingwaya.

Lata młodości[edytuj | edytuj kod]

Pfeiffer urodziła się w Parkersburg w stanie Iowa w dniu 22 lipca 1895 roku. W 1901 roku przeniosła się do St Louis gdzie chodziła do szkoły w Akademii Nawiedzenia St. Louis. W późniejszym czasie jej rodzina przeprowadziła się do Piggott w stanie Arkansas, a Pfeiffer przebywała w stanie Missouri gdyż studiowała na University of Missouri (Szkole Dziennikarskiej którą ukończyła w 1918 roku). Pfeiffer pracowała w Nowym Jorku oraz Cleveland dla Vanity Fair. Przeprowadziła się do Paryża aby móc pracować dla Vogue tam też spotkała swojego przyszłego męża Hemingwaya który był już żonaty z Hadley Richardson.

Hemingway[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1926 roku Hadley dowiedziała się o romansie Hemingwaya z Pauline a w lipcu Pauline wyjechała razem z Hemingwayami w doroczną podróż do Pampeluny. Po powrocie do Paryża, para zdecydowała się rozstać, a w listopadzie Hadley złożyła formalny wniosek o rozwód. Rozwiedli się w styczniu 1927 roku. Hemingway poślubił Pauline w maju, a potem wyjechali do Le Grau-du-Roi na miesiąc miodowy. Rodzina Pauline była zamożna i katolicka; przed małżeństwem Hemingway przeszedł na katolicyzm.

Przed końcem roku Pauline, która była w ciąży, chciała wrócić do Ameryki. Mieli dwóch synów: Patrick i Gregory. Hemingway udał się do Hiszpanii w 1937 roku i tam rozpoczął romans z Marthą Gellhorn. On i Pfeiffer rozwiedli się w dniu 4 listopada 1940 r. Trzy tygodnie później ożenił się z Gellhorn.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Pfeiffer spędziła resztę swojego życia w Key West aż do śmierci w dniu 1 października 1951 roku. Jej śmierć była związana z szokiem, którego doświadczyła gdy dostała telefon od Ernesta, że jej syn Gregor został aresztowany. W późniejszych latach Gregory został lekarzem i stwierdził iż Pauline zmarła z powodu guza nadnercza.