Pavel Josef Vejvanovský

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pavel Josef Vejvanovský
Data i miejsce urodzenia

ok. 1639
Hukvaldy

Pochodzenie

czeskie

Data i miejsce śmierci

24 lipca 1693
Kromieryż

Instrumenty

trąbka

Gatunki

muzyka poważna, muzyka barokowa

Zawód

kompozytor, trębacz

podpis

Pavel Josef Vejvanovský (ur. ok. 1639 w Hukvaldach, zm. 24 lipca 1693 w Kromieryżu)[1]czeski kompozytor i trębacz okresu baroku.

Kształcił się w latach 1656–1660 w gimnazjum jezuickim w Opawie, gdzie poznał m.in. wybitnego kompozytora niemieckiego Heinricha Bibera, który wywarł na jego twórczość duży wpływ. Po skończeniu studiów muzycznych rozpoczął działalność muzyczną jako członek nadwornej orkiestry[1].

Po odejściu Bibera w roku 1664 do Salzburga Vejvanovský objął jego stanowisko i został mianowany nadwornym trębaczem na zamku w Kromieryżu u rezydującego tam biskupa ołomunieckiego Karla Lichtensteina[1].

W 1666 Vejvanovský się ożenił, z małżeństwa tego narodziło się ośmioro dzieci. Rozwijała się również jego działalność artystyczna. Był honorowym obywatelem swojego miasta, brał udział także w innych projektach artystycznych, np. w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu.

Jest autorem wielu kompozycji wokalno-instrumentalnych i instrumentalnych, szczególnie wyróżniają się utwory z wirtuozowską solową partią trąbki. Komponował zarówno muzykę świecką, jak i kościelną[1]. Jest uważany, wraz z Adamem Michną, za najwybitniejszego kompozytora czeskiego XVII wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Don Smithers: Vejvanovský, Pavel Josef [Weiwanowsky, Wegwanowsky, Paul Joseph]. W: The New Grove Dictionary of Music and Musicians, vol. V. Oxford University Press, 2004. ISBN 978-0-19-517067-2. (ang.).