Pavličevo sedlo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pavličevo sedlo (Paulitschsattel)
Pavličevo sedlo (Paulitschsattel)
Państwo  Austria /  Słowenia
Wysokość 1339 m n.p.m.
Pasmo Alpy Kamnickie
Położenie na mapie Słowenii
Mapa lokalizacyjna Słowenii
Pavličevo sedlo (Paulitschsattel)
Pavličevo sedlo (Paulitschsattel)
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pavličevo sedlo (Paulitschsattel)
Pavličevo sedlo (Paulitschsattel)
Ziemia 46°25′31″N 14°35′07″E/46,425278 14,585278

Pavličevo sedlo albo Pavličev vrh (niem. Paulitschsattel, pol. Przełęcz Pavliča) – przełęcz o wysokości 1339 m n.p.m. w Alpach Kamnicko-Sawińskich na granicy orograficznej z Karawankami.

Na Przełęczy Pavliča, która swoją nazwę otrzymała od gospodarza Pavliča przebiega państwowa słoweńsko-austriacka i dawna krajowa granica karyncko-styryjska, tu też orograficznie kończą się Alpy Kamnicko-Sawińskie.

Położenie[edytuj]

Dostęp na przełęcz jest drogą z Doliny Logarskiej. Z Domu sester Logar na końcu doliny z północy otwiera się dolina Matkov kot. Dolną częścią doliny wije się droga przez Katkov kot na Przełęcz Pavliča (około 7,5 km), gdzie było przejście graniczne słoweńsko-austriackie. Tu było w przeszłości główne przejście mieszkańców Solčavy do Eisenkappel-Vellach (słoweń. Železna Kapla-Bela), kiedy jeszcze administracyjnie tam należeli. Droga z przełęczy kontynuuje przez około 5 km koło gospodarstwa Zgornji Pavlič (1099 m n.p.m.), stamtąd do gospodarstwa Spodnji Pavlič (niem. Paulitschvilla, 797 m n.p.m.), gdzie dołącza do drogi, która łączy Eisenkappel-Vellach z z przełęczą Jezerski vrh. Na tej drugiej drodze ruch jest większy.


Bibliografia[edytuj]

  • Ficko, P. (1977). Kamniške in Savinjske Alpe. Maribor: Mariborski tisk.