Pawłowska Góra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pawłowska Góra
Ilustracja
Widok z Polany pod Wysoką. W głębi Beskid Sądecki
Państwo  Polska
Pasmo Pieniny
Wysokość 840 m n.p.m.
Położenie na mapie Pienin
Mapa lokalizacyjna Pienin
Pawłowska Góra
Pawłowska Góra
Ziemia49°23′18,9″N 20°33′39,7″E/49,388583 20,561028

Pawłowska Góra – wydłużone wzniesienie w Małych Pieninach opadające w północno-zachodnim kierunku. Ma dwa wierzchołki, wyższy z nich (południowy) wznosi się na 840 m n.p.m. Pawłowska Góra oddziela od siebie doliny dwóch potoków: od wschodniej strony jest to Skalski Potok, od zachodniej Kamionka. Jest prawie całkowicie zalesiona, głównie świerkowo-bukowym lasem. Na jej południowo-wschodnich stokach znajdowała się dawniej Dziobakowa Polana, obecnie już prawie całkowicie zarośnięta lasem. Powyżej południowych stoków znajduje się Polana Janeczków, dawne pola uprawne Łemków z Jaworek, obecnie tereny wypasane przez gazdów z Podhala. Zachodnimi podnóżami biegnie droga gruntowa i zielony szlak turystyczny. Przy szlaku tym, u podnóży Pawłowskiej Góry, przy potoku Kamionka, znajduje się niewielka i płaska dolinka Rówienki, a na niej w sezonie letnim działa studencka Baza namiotowa pod Wysoką. Północne stoki opadają do Bukowinek – dawniej również były to pola Łemków, obecnie są to rozległe łąki wypasane przez gazdów z Podhala. Znajduje się tutaj bacówka oferująca oscypki i inne wyroby z owczego mleka.

Część wschodnich stoków Pawłowskiej Góry (w dolinie Skalskiego Potoku) wchodzi w skład rezerwatu przyrody Zaskalskie-Bodnarówka. Znajduje się tutaj Dziurawa Skała, która wraz ze znajdującą się po drugiej stronie potoku Czerwoną Skałą tworzy skalną bramę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  • Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000, 1:15 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
Pawłowska Góra na tle Pasma Radziejowej