Paweł Łączkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Łączkowski
Pełne imię i nazwisko

Paweł Julian Łączkowski

Data i miejsce urodzenia

31 lipca 1942
Kielce

Wiceprezes Rady Ministrów
Okres

od 11 lipca 1992
do 26 października 1993

Przynależność polityczna

Partia Chrześcijańskich Demokratów

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności

Paweł Julian Łączkowski (ur. 31 lipca 1942 w Kielcach) – polski nauczyciel akademicki, polityk. Poseł na Sejm X, I i III kadencji, w latach 1992–1993 wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1966 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, następnie uzyskał stopień doktora z zakresu socjologii. Wieloletni pracownik naukowy UAM i Polskiej Akademii Nauk.

W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Do 1989 pracował jako kierownik pracowni w Centralnym Ośrodku Oświaty i Postępu w Rolnictwie. W wyborach tego roku został posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, w 1991 został wybrany do Sejmu I kadencji z listy Partii Chrześcijańskich Demokratów. Zajmował stanowisko wicepremiera w rządzie Hanny Suchockiej, w tym okresie przewodniczył Komitetowi Społeczno-Ekonomicznemu przy Radzie Ministrów.

Od 1992 do 1999 pełnił funkcję przewodniczącego PChD, zaś w latach 1999–2002 należał do liderów Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Po raz trzeci zasiadał w Sejmie od 1997 do 2001, będąc posłem z listy Akcji Wyborczej Solidarność z okręgu poznańskiego. Przewodniczył Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, po czym wycofał się z bieżącej działalności politycznej.

Był działaczem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i przewodniczącym jego Komisji Socjologicznej. Objął stanowisko profesora kontraktowego w Collegium Polonicum w Słubicach.

Jest bratem Wojciecha Łączkowskiego. Rodzina Łączkowskich ma korzenie szlacheckie, pieczętowała się herbem Zadora.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]