Paweł Beneke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Paweł (Paul) Beneke (ur. ? – zm. ok. 1480 w Gdańsku) – gdański żeglarz i kaper.

Najsłynniejszy gdański kaper. Szczególnie wsławił się podczas wojny miast hanzeatyckich z Anglią. Jako kapitan statku kaperskiego dokonał wielu odważnych czynów ma morzu. Zdobył między innymi statek, na którym pojmał ówczesnego burmistrza Londynu, Thomasa Krigecka.

Od 1473 dowodził największym okrętem kaperskim Hanzy, karaką Piotr z Gdańska. Największą sławę przyniosło mu zdobycie u wybrzeży Anglii płynącej z Brugii do Southampton florencko-burgundzkiej galery „San Matteo”[1] 27 kwietnia 1473, na której zdobyto wielki łup wyceniony na około 48 000 guldenów, w tym obraz ołtarzowy Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, ofiarowany następnie przez współwłaściciela okrętu kaperskiego Reinholda Niederhoffa Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Obraz jest do dnia dzisiejszego najcenniejszym zabytkiem tego typu w Gdańsku (obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym).

Przypisy

  1. Galera ta, zbudowana w Pizie (często w polskiej literaturze zupełnie błędnie nazywana galeonem), pływała pod banderą burgundzką, a była współwłasnością m.in. księcia Burgundii Karola Śmiałego i florenckiego banku Medyceuszy – zob. K. Gerlach „Tajemnicza galera i absurdalny galeon”, Morze, Statki i Okręty nr 1/2009.

Linki zewnętrzne[edytuj]