Paweł Chmielewski (ksiądz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne osoby nazywające się Paweł Chmielewski.

Paweł Chmielewski (ur. 2 stycznia 1889 w Unieszewie, zm. 22 stycznia 1945 w Klebarku Wielkim) – Sługa Boży Kościoła katolickiego, ksiądz katolicki, działacz warmiński.

Urodził się w rodzinie wiejskiego nauczyciela. Po maturze w 1909 rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Braniewie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 lutego 1915, po czym objął probostwo w Klebarku Wielkim. Już w młodości złożył ślub ubóstwa i do śmierci go przestrzegał. Angażował się w życie parafian zwłaszcza tych najbiedniejszych i potrzebujących. Pomagał w zdobyciu mieszkania, najbiedniejszym dzieciom kupował buty i ubrania do Pierwszej Komunii, wspierał osoby starsze i opuszczone. Oprócz obowiązków duszpasterskich aktywnie angażował się w łagodzeniu stosunków społecznych i narodowych między ludnością polskojęzyczną i niemieckojęzyczną.

22 stycznia 1945 żołnierze Armii Czerwonej wtargnęli na plebanię. Ksiądz Chmielewski był długo torturowany, przebijany bagnetami, w końcu wyrzucono go jeszcze żywego przez okno na schody i zastrzelono. Po kilku dniach od śmierci najbiedniejsi mieszkańcy Klebarka Wielkiego pochowali go obok figury Matki Boskiej, która stoi naprzeciw domu parafialnego[1].

W dniu 15 września 2007 metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba otworzył proces beatyfikacyjny dotyczący męczenników drugiej wojny światowej - ofiar hitleryzmu i komunizmu. Wśród 28 księży warmińskich, jednej siostry zakonnej oraz 5 osób świeckich, znalazł się ks. Paweł Chmielewski[2]. 5 listopada 2011 zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klebark Wielki - Historia Klebarka. klebark.pl, 2007-02-21. [dostęp 2012-05-10]. (kopia z Internet Archive)
  2. Procesy Beatyfikacyjne | Archidiecezja Warmińska, archwarmia.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  3. Procesy Beatyfikacyjne » Archidiecezja Warmińska, archwarmia.pl [dostęp 2017-03-07] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]