Paweł Chojecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Mariusz Chojecki
Data i miejsce urodzenia

3 kwietnia 1963
Lublin

Pastor
Okres sprawowania

od 1996

Wyznanie

protestantyzm

Kościół

Kościół Nowego Przymierza w Lublinie

Paweł Mariusz Chojecki (ur. 3 kwietnia 1963 w Lublinie)[1] – polski działacz religijny i polityczny, dziennikarz, publicysta, antyekumenista oraz skandalista. Współzałożyciel protestanckiej Wspólnoty Chrześcijańskiej „Pojednanie”, a następnie założyciel oraz pastor Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie, związany kiedyś z radykalną prawicą. Założyciel i redaktor naczelny internetowej telewizji „Idź Pod Prąd”. Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi, atakowania polityków, działaczy religijnych i obrażania uczuć religijnych, propagator teorii spiskowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Sławomira Chojeckiego oraz Henryki z domu Binek. Sławomir był aktywistą PZPR, dyrektorem centrali nasiennej w Kraśniku oraz tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Zygmunt”[potrzebny przypis]. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie. Jest również absolwentem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki[2].

W latach 80. działał w katolickim Ruchu Światło-Życie. W 1989 roku był jednym ze współtwórców protestanckiej Wspólnoty Chrześcijańskiej „Pojednanie”. W 1996 roku z grupy wyodrębnił się bardziej radykalny teologicznie nurt, na czele którego stanął Chojecki. Wspólnie z Jackiem Burym i swoimi zwolennikami powołał do istnienia Kościół Nowego Przymierza (został oficjalnie zarejestrowany jako związek wyznaniowy w 1997)[3][4].

W 2003 roku rozpoczął wydawanie czasopisma o tematyce społeczno-politycznej „Idź Pod Prąd”. Jednocześnie sam Chojecki zaczął aktywniej angażować się politycznie. W 2005 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej, a w 2008 roku został szefem struktur lubelskich. Został także członkiem Rady Głównej UPR i rzecznikiem prasowym partii[5]. 6 maja 2010 roku został z tej funkcji odwołany przez Magdalenę Kocik ze względu na popieranie PiS-u[6]. Publikował artykuły w „Najwyższym Czasie!”, w których wzywał do jednoczenia prawicy[7]. W roku 2007 pochwalił politykę prowadzoną przez braci Kaczyńskich[5]:

Bracia Kaczyńscy dzięki zespoleniu w jedno urzędu Premiera i Prezydenta, które celowo zostały tak skonstruowane przez «Michnika, Kiszczaka i Wojtyłę», by wzajemnie się szachować, zaczęli prowadzić po raz pierwszy w III RP spójną i długodystansową politykę. (…) Pięknie też zagrali z Wielgusem, a raczej z Watykanem, pokazując Niemcowi, kto w Polsce rządzi.

Po opuszczeniu UPR w dalszym ciągu udzielał poparcia PiS-owi[8]. Stał się szczególnie aktywny w wyrażaniu tego poparcia po katastrofie smoleńskiej i każdego miesiąca przemawiał podczas miesięcznic w Lublinie. Rozpowszechniał ulotki przedstawiające Jarosława Kaczyńskiego jako św. Jerzego, co zostało skrytykowane na łamach Gazety Wyborczej. W czerwcu 2011 roku Kaczyński podczas wizyty w Lublinie dał się sfotografować z czasopismem „Idź Pod Prąd”[5].

Przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku ogłosił apel do protestantów „Stańmy przy Polsce”. Przypomniał w nim, że wielu protestantów doświadczyło krzywd, jednak kierowanie się „urazami byłoby małostkowością niegodną uczniów Jezusa”[9]. Po przyjęciu uchodźców przez papieża do Rzymu na pokładzie samolotu Chojecki zarzucił mu złamanie przepisów migracyjnych[10].

Wyniki wyszukiwań frazy „Paweł Chojecki” na YouTube. W kolorze czerwonym zaznaczono okres współpracy z Marianem Kowalskim.

Prowadzi własną telewizję internetową „Idź Pod Prąd”[11]. Do 2018 roku bliskim współpracownikiem Chojeckiego był Marian Kowalski, były wiceprezes Ruchu Narodowego i dawny kandydat tej partii na urząd prezydenta RP. W listopadzie 2017 został wiceprezesem partii Ruch 11 Listopada, którego był jednym z założycieli[12].

W październiku 2018 roku na antenie „Idź Pod Prąd” udzielił poparcia dla niepodległości Tajwanu. Wypowiedź zacytowały największe tajwańskie gazety: „Liberty Times”, „Apple Daily”, a także stacje telewizyjne: FTV News, CTS i SET News. Doprowadziło to do skandalu dyplomatycznego, a ambasada polska w Chinach tłumaczyła się z tej wypowiedzi i podkreśliła, że jest to prywatna opinia Chojeckiego[13][14]. Polska ambasada odpowiedziała m.in.[13]:

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Chinami już w 1949 roku i od tamtej pory wspiera politykę jednych Chin, czyli jest przeciwna ruchom separatystycznym.

Chojecki nawołuje do przeniesienia polskiej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy[13].

Od kwietnia 2019 roku prowadzi akcję w internecie na rzecz popierania ruchu wolnościowego w Hongkongu. Ta akcja nazywa się #FreeHongKong[15].

13 września 2019 roku ogłosił zbiórkę na rzecz powołania „Lubelskiego Uniwersytetu Biblijnego”[16].

31 grudnia 2020 roku do Sądu Okręgowego w Lublinie został skierowany akt oskarżenia przeciwko Pawłowi Chojeckiemu m.in. za znieważenie prezydenta RP i nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym. Prezydenta Dudę miał nazwać „agentem śpiochem”, „gó...m w błyszczącym papierku”, „małym świetlikiem, raczej z kibla świetlikiem”, „jełopem skończonym”, „baranem”, „zdrajcą”, „tchórzem skończonym” i „Dudaszem”. Miał też znieważać naród polski określeniami „katolicka zidiociała Polska”, a „Polacy są gnidowaci”. W marcu 2021 roku ruszył proces w sprawie[17][18][1]. Idź Pod Prąd zwracało się do polskich protestantów o wsparcie. Jednak odzew był znikomy, a część głosów była przeciwko Chojeckiemu. Większe poparcie uzyskali z protestanckich środowisk zagranicznych[19].

10 czerwca został uznany za winnego popełnienia następujących przestępstw: publicznego znieważenia prezydenta Andrzeja Dudy, znieważenia narodu polskiego, znieważenia osób wyznania katolickiego i obrazę uczuć religijnych. Dochodziło do tego w latach 2016–2019 w trakcie programów internetowej telewizji „Idź Pod Prąd”. Za te czyny został skazany na 8 miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie oraz zwrot kosztów procesu – ponad 20 tys. złotych[20]. Po wyroku Chojecki stwierdził, że Polską rządzi katokomuna[21].

W swej publicystyce stosuje utworzone przez siebie neologizmy deprecjonujące (m.in. komorryzm, kaczoryzm, homoinwazja). Przed wyborami prezydenckimi 2010 roku wzywał do głosowania na przedstawiciela „kaczoryzmu”, a nie głosowania na przedstawiciela „komorryzmu”[22].

Od początku 2021 roku domaga się zniesienia art. 196 Kodeksu Karnego, a prokuraturę i sąd porównuje do inkwizycji[23].

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Jest zwolennikiem kary śmierci. Jest zdania, że „ktokolwiek występuje przeciwko karze śmierci za zabójstwo z premedytacją, występuje przeciwko Bogu Biblii”[24]. Propaguje pogląd, że chrześcijanin nie może być socjalistą[25]. Uważa, że Ewangelia jest w 100% wolnorynkowa, chrześcijanie zostali powołani do życia, a socjalizm to śmierć[26]. Biblijny opis stworzenia świata interpretuje literalnie, odrzuca teorię ewolucji i koncepcję Wielkiego Wybuchu[27][28].

Kościoły protestanckie gani za niedokonanie rozrachunku. Kościoły te były niegdyś prowadzone przez oddanych Bogu i ludziom pastorów, jednak w czasach PRL-u ich miejsce zajęli „kolaboranci i duchowe karły”, którzy wychowali swoich następców i kontynuują „esbecką myśl teologiczną”[29]. Protestantom prowadzącym dialog ekumeniczny z katolikami zarzuca zaprzaństwo, a ekumenizm nazywa grzechem[30]. Chojecki twierdzi, iż Kościoły ewangelikalne zawarły ekumeniczny pakt z diabłem[31]. Andrzejowi Bajeńskiemu zarzucił, że jest potomkiem tajnego współpracownika SB i z tego właśnie powodu został pastorem jednego z największych zborów w Warszawie[a]. Włodzimierza Tasaka, redaktora naczelnego „Słowa Prawdy”, oskarżył o szerzenie propagandy antysekciarskiej[31]. Mateuszowi Wicharemu, zwierzchnikowi polskich baptystów, zarzucił, że uprawia komunistyczną propagandę i „zwiódł swój Kościół w kierunku zbratania się z katolicyzmem w ramach ruchu ekumenicznego”[32]. Godsonowi zarzucił sprzeniewierzenie się Chrystusowi i zdradę interesów protestanckich[33].

Zielonoświątkowcom zarzucił ekumenizm i otwarcie na pozabiblijne proroctwa[34]. Ruch charyzmatyczny przyniósł oprócz niespełnionych nadziei, zamieszanie i podziały, przeniósł „punkt koncentracji chrześcijan z posłuszeństwa Słowu Bożemu na poleganie na znakach, cudach i rzekomych proroctwach”[35]. Młodzież zielonoświątkowa przoduje w tolerowaniu niemoralności, zwłaszcza jeżeli chodzi o seks[34].

Chojecki walczy z antysemityzmem; do „agentów-antysemitów” zaliczył Tomasza Sommera, Janusza Korwina-Mikkego, Jacka Międlara, Marcina Rolę i Janusza Palikota[36]. Jego zdaniem Polacy powinni uczyć się od Żydów[37]. Tadeusza Guza nazwał „g..no wartym oszustem”[38].

Sprzeciwia się integracji Polski z Unią Europejską[39]. Popiera ścisły sojusz Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela[1]. Domagał się kary śmierci dla premiera Donalda Tuska. Papieża Franciszka nazwał „jednym z największych szkodników cywilizacyjnych”[40], „czcicielem pogańskich bożków” i „oszustem duchowym”[41]. Intelektualistom zarzuca tchórzostwo[42].

Jest przeciwny kształceniu duchownych na uczelniach teologicznych, ponieważ jego zdaniem na uczelniach „przedstawia się studentom różne, często wzajemnie wykluczające się poglądy teologiczne, tak jakby były równoprawne”. Zdaniem Chojeckiego jest to podejście „wysoce nienaukowe”. Należy samodzielnie studiować pisma i nauki, i porównywać je z Biblią. ChAT został utworzony przez komunistów, aby osłabić oraz infiltrować polski protestantyzm. W tym samym celu został utworzony ZKE[43]. W wydanej przez siebie w 2019 roku książce nazwał siebie „najbardziej kontrowersyjnym pastorem w Polsce”[44].

Po podpisaniu przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+ w lutym 2019 roku ocenił: „W rzeczywistości to jest popularyzacja pedofilii, a nie żadna edukacja seksualna”[45].

18 maja 2020 roku stwierdził na kanale IPP, że „rząd komunistycznych Chin” dokonał „inwazji koronawirusem na cały świat przez oczywiste zarażanie Chińczyków i rozesłanie ich na cały świat”[46].

Oceny i krytyka[edytuj | edytuj kod]

Wzbudza liczne kontrowersje i jest krytykowany za wulgarny język oraz styl wypowiedzi (częste porównania do odchodów) – obrażał m.in. papieża Franciszka, którego nazywał „Francą z Watykanu”[47]. Pastor Paweł Bartosik zarzucił Chojeckiemu pychę, pogardę, warcholstwo, błazenadę i lekkość osądów oraz że nie posiada „elementarnego rozeznania duchowego” ani „kultury osobistej”. Wytknął mu „wybujałe ego”, butę oraz mentalność guru. Bartosik zauważył, że związki Chojeckiego z historycznym protestantyzmem są luźne[48].

Chojecki cieszył się z choroby Stanisława Michalkiewicza, przypisywał sobie wymodlenie tej choroby[49].

Rafał Pankowski zarzucił mu obsesyjną nienawiść do Jana Pawła II[5]. Portal Ruch Wolności zarzucił, że Chojecki wykorzystał UPR dla promocji swego pisma „Idź Pod Prąd”, a lubelski oddział UPR przekształcił w przyczółek sekciarski[5]. Środowiska prawicowo-narodowe oskarżyły go o niszczenie powagi idei narodowej[50].

Rafał Ziemkiewicz zarzucił mu szukanie poklasku u środowisk lewicowo-liberalnych[51].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty, ma troje dzieci[2]. Jego syn, Tymoteusz, jest doktorem matematyki[52]. Córka, Eunika, doktorantka na UMCS, była oskarżana o narażanie na szwank dobrego imienia UMCS. Komisja dyscyplinarna ds. doktorantów umorzyła tę sprawę[53].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Sławomir Chojecki, ojciec Pawła, był wieloletnim współpracownikiem SB.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Naukowe[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Jańczuk. Procesy integracyjne oraz dezintegracyjne w polskim środowisku ewangelikalnym. „Ex Nihilo”. 2(16), s. 8–35, 2016. UJ. 
  • Zbigniew Pasek. Mnemotopika polskich protestantów. „Przegląd Kulturoznawczy”. Nr 1 (11), s. 94–111, 2012. 
  • Przemysław Wesołowski. Kultura polityczna w internetowych serwisach dziennikarstwa obywatelskiego w kontekście wyborów Prezydenta RP w 2010 roku. „Studia Politologiczne”. Vol. 21, s. 165–201, 2011. 
  • Marcin Wrzos. Zagraniczne podróże apostolskie (w tym misyjne) papieża Franciszka w 2016 roku w najważniejszych polskich portalach internetowych. „Lumen Gentium. Zeszyty Misjologiczne”. Nr 1 (174), s. 130–177, 2018. 

Ogólnopolskie i regionalne dzienniki[edytuj | edytuj kod]

Publikacje IPP[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]