Paweł Fiedotow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pawieł Fiedotow

Pawieł Andriejewicz Fiedotow (Павел Андреевич Федотов) (ur. 22 czerwca 1815 w Moskwie; zm. 14 listopada 1852 w Sankt-Petersburgu) – rosyjski malarz uznawany za prekursora realizmu krytycznego. Syn oficera armii Imperium Rosyjskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu Moskiewskiej Szkoły Kadetów Fiedotow zaczął służbę w Finlandzkim Regimencie armii w Sankt-Petersburgu. Zainteresowanie sztuką było w tamtym okresie powszechne wśród wielu młodych żołnierzy armii carskiej. Fiedotow amatorsko grał na flecie oraz tworzył liczne szkice i rysunki. Zdecydował się dalej rozwijać swoje zainteresowania i zaczął uczęszczać do wieczorowej klasy Akademii Sztuk Pięknych.

Umiejętności, które uzyskał podczas studiowania w Akademii, sprawiły, że dzięki swoim portretom przedstawiającym oficerów uznany został za naczelnego malarza swojego regimentu. W tym okresie życia Fiedotow malował przy użyciu akwareli; tematem jego obrazów było często piękno otaczającego go świata. Narysował także nieliczne karykatury.

W 1844 Fiedotow przeszedł w stan spoczynku i zdecydował w całości poświęcić się malarstwu. Dwa lata później malarz porzucił akwarele i ołówek na rzecz farb olejnych. W latach 1846-1850 powstała seria portretów przedstawiająca członków rodziny Zdanowicz. Jednymi z najsłynniejszych obrazów powstałych w tym okresie są Swaty majora (1851) oraz Wdówka (1851).

Fiedotow zmarł w 1852 r. jako nędzarz przebywając w petersburskim szpitalu psychiatrycznym[1].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na podstawie opisu obrazu Encore, jeszcze, encore! wiersz pt. Encore, jeszcze raz napisał Jacek Kaczmarski. Sam obraz Kaczmarski zobaczył w postaci reprodukcji już po napisaniu wiersza[2].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pawieł Andriejewicz Fiedotow, www.kaczmarski.friko.pl [dostęp 2017-11-25].
  2. Jacek Kaczmarski, Jolanta Piątek, Za dużo czerwonego, cz. II, „Odra”, 2 (482), 2002 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]