Paweł Kotla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Kotla
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1972
Szczecin, Polska
Strona internetowa

Paweł Kotla (ur. 5 czerwca 1972 w Szczecinie) - polski dyrygent symfoniczny i operowy, mieszkający od 1996 w Londynie. Syn Ryszarda.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia ukończył na: Akademii Muzycznej w Warszawie (dyrygentura symfoniczno-operowa - B. Madey) i Uniwersytecie w Oksfordzie (muzykologia i praktyka wykonawcza - E. Higginbottom, A. Parrott).

W latach 1997-98 był asystentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie i dyrektorem artystycznym Oxford University Philharmonia; 1998-2003 asystentem Sir Simona Rattle; 1999-2001 dyrektorem artystycznym Bromsgrove String Orchestra; 2001-04 dyrektorem artystycznym Stevenage Symphony Orchestra; 2001-05 dyrektorem artystycznym Harpenden Choral Society; 2005-06 dyrektorem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Od 2003 jest pierwszym dyrygentem gościnnym City of Peterborough Symphony Orchestra; od 2004 - dyrektorem artystycznym Redhill Sinfonia; od 2006 - dyrektorem artystycznym Leicester Symphony Orchestra. Dyrygował większością filharmonii w Polsce, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Barokową "Arte dei Suonatori", "Operą na Zamku" w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną; nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i NOSPR. Występował także w Wlk. Brytanii, Szwecji, Niemczech, Brazylii, Francji i Austrii z takimi zespołami jak London Symphony Orchestra, London Mozart Players, City of Birmingham Symphony Orchestra, Drottningholm Baroque Ensemble, Orquestra Sinfonica de São Paulo. W marcu 2008 r. wraz z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej wystąpił w siedzibie Parlamenu UE w Strasbourgu na historycznym koncercie z okazji 50. rocznicy Parlamentu Unii Europejskiej. Od 2016 roku pełni funkcję kierownika muzycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • Medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]