Pawieł Polan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Paweł Polian)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pawieł Markowicz Polan (ros. Павел Маркович Полян; ur. 31 sierpnia 1952 roku) – rosyjski geograf, historyk, pisarz i tłumacz (w działalności literackiej pracuje pod pseudonimem Nerler, ros. Нерлер).

W 1974 roku ukończył Wydział Geografii Uniwersytetu Moskiewskiego, po czym ukończył aspiranturę w Instytucie Geografii Akademii Nauk ZSRR, której to uczelni (uwzględniając zmianę jej nazwy po transformacji ustrojowej) pozostaje współpracownikiem do chwili obecnej. W 1998 roku obronił pracę doktorską pt. Geografija prinuditielnych migracij w SSSR (pol. Geografia przymusowych migracji w ZSRR). Jest pracownikiem instytutu dokumentacji zbrodni narodowego socjalizmu w Kolonii[1], równocześnie jest profesorem Stawropolskiego Uniwersytetu Państwowego[2]. Dawniej jego zainteresowania obejmowały między innymi transport i demografię miast, od połowy lat 80. XX wieku zajmuje się też historią i geografią przymusowych przesiedleń. Jest autorem lub współautorem około 200 artykułów naukowych.

W latach 70. XX wieku był związany z grupą poetycką Moskowskoje wremja[3]. Jest jednym z autorów encyklopedii o Osipie Mandelsztamie, autorem biografii tego poety oraz redaktorem dwóch zbiorów jego dzieł. Jest autorem dwóch tomików poezji (nieoddanych do druku, jeden, Botaniczeskij sad [pol. Ogród botaniczny] jest opublikowany w Internecie[4]). Jest również publicystą oraz redaktorem zbioru wspomnień żydowskich jeńców wojennych, ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady[5]. Pisał artykuły na temat życia codziennego żydowskich emigrantów z ZSRR.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Методика выделения и анализа опорного каркаса расселения, Moskwa, 1988.
  • Жертвы двух диктатур. Советские военнопленные и остарбайтеры в Третьем рейхе и их репатриация, 1996.
  • «Вестарбайтеры»: интернированные немцы в СССР (предыстория, история, география). Учебное пособие для спецкурса, Stawropol, 1999.
  • Город и деревня в Европейской России: сто лет перемен, Moskwa, 2001 (wspólnie z T. Niefiedową и A. Trejwiszem)
  • Не по своей воле: история и география принудительных миграций, Moskwa, 2001.
  • Обреченные погибнуть, Moskwa, 2006 (wspólnie z A. Sznejerem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]