Paweł Rabiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Rabiej
Paweł Rabiej
Data urodzenia 1971
Zawód dziennikarz

Paweł Mariusz Rabiej (ur. 7 lipca 1971 w Puławach) – polski dziennikarz i publicysta.

Życiorys[edytuj]

W 1995 ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 ukończył studia o specjalności Special educational program for leading business journalists na Columbia University w Nowym Jorku. W 2011 ukończył studia podyplomowe Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Karierę dziennikarską rozpoczął w 1991 w III Programie Polskiego Radia w audycji Zapraszamy do Trójki[1]. Publikował w tygodniku „Wprost”. Pracował w "Gazecie Bankowej" jako dziennikarz i redaktor ekonomiczny w latach 1995–1997[1]. W 1998 otrzymał nagrodę Citibank Award for Excellence in Journalism, w której nagradzane są najlepsze teksty ekonomiczne dotyczące gospodarki.

W latach 1997–2000 był wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu „Kalejdoskop” kolportowanego przez Polskie Linie Lotnicze LOT[1], a także wiceprezesem do spraw wydawniczych Business Press, pełniąc również funkcję wydawcy miesięcznika biznesowego „Businessman Magazine”[1] oraz redaktora naczelnego tytułów wydawanych przez Business Press. W latach 2000–2002 był kierownikiem konsorcjum złożonego z Business Press, Onet.pl, wydawnictwa Pascal oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Konsorcjum działając na zlecenie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, było odpowiedzialne za kampanię reklamową w publikacjach wydawniczych i w Internecie, promującą Polskę przed jej przyjęciem do Unii Europejskiej[2]. Był dyrektorem Festiwalu Komunikacji Marketingowej Crackfilm 2002 w Krakowie. Od 2003 do 2008 pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju w polskiej edycji magazynu „Harvard Business Review[3]. Wydawca Magazynu „THINKTANK”[4][2]. Członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce[5][1] i Klubu Polskiej Rady Biznesu.

W 2015 był jednym z założycieli tworzonej przez Ryszarda Petru partii Nowoczesna[6], został jednym z jej liderów.

Publikacje książkowe[edytuj]

Wspólnie z Ingą Rosińską[1] wydał książki:

  • Kim pan jest, panie Wachowski?, Wydawnictwo BGW, Warszawa 1993
  • Droga cienia – Wachowski bez cenzury, Wydawnictwo Axel, Łódź 1993

Przypisy