Paweł Stasiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Stasiak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1967
Łódź
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Aktywność 1986–1996, od 2001
Zespoły
Papa Dance, Papa D

Paweł Stasiak (ur. 19 listopada 1967 w Łodzi) – polski piosenkarz i lider zespołu Papa D (kiedyś Papa Dance).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Absolwent X Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Warszawie, uczył się tańca w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, a w 1990 roku zdobył dyplom Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Ukończył także studia na Wydziale Produkcji Telewizyjnej i Filmowej PWSFTviT w Łodzi.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie był członkiem zespołu taneczno-wokalnego Gawęda. W latach 1983–1985 był prezenterem muzycznym w Rozgłośni Harcerskiej, współpracował także przy tworzeniu Listy Przebojów Programu Trzeciego.

W 1986 roku został wokalistą zespołu Papa Dance, w którym wcześniej śpiewał w chórkach.

Po rozpadzie zespołu rozpoczął samodzielną karierę muzyczną pod pseudonimem Mr. Dance. Nagrał płyty: Mr. Dance (za którą w 1992 r. otrzymał „Złotą płytę”), Pozdrowienia dla Papa Dance oraz Życzenia. Występował także z „Dyskoteką Pana Jacka”. W 1996 roku przerwał działalność na scenie muzycznej, pracował jako kierownik produkcji, był także właścicielem agencji statystów wraz z Barbarą Markiewicz-Muzyką.

Po reaktywacji grupy w 2001 roku, ponownie został jej wokalistą. Zespół zmienił jednak nazwę z Papa Dance na Papa D.

We wrześniu 2008 wziął udział w ósmej edycji programu Taniec z gwiazdami. Jego partnerką była Janja Lesar, z którą odpadł w pierwszym odcinku, zajmując 14. miejsce.

W sierpniu 2010 brał udział w festiwalu w Bydgoszczy, podczas którego zaprezentował solowy singiel „Ocean codzienności”. Od listopada 2011 roku do maja 2013 roku był gospodarzem programu Niech żyje bal, który był emitowany na antenie kanału TV.Disco. W programie tym prezentował teledyski – głównie z przedziału lat 70.–90. XX wieku – oraz przeprowadzał wywiady z niegdyś popularnymi artystami. Obecnie prowadzi na antenie tej stacji program Kartka z kalendarza, w którym przybliża widzom historyczne wydarzenia z różnych dziedzin życia, a okazją ku temu jest ich rocznica przypadająca danego dnia tygodnia. W 2016 roku wystąpił w 200. odcinku serialu Ojciec Mateusz pt. Idol, gdzie zagrał samego siebie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Stasiak; filmpolski.pl