Paweł Stasiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Stasiak
Ilustracja
Pseudonim Mr. Dance, Pablosson
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1967
Łódź
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Aktywność 1986–1996, od 2001
Zespoły
Papa Dance, Papa D

Paweł Stasiak, występujący także pod pseudonimem Pablosson (ur. 19 listopada 1967 w Łodzi) – polski piosenkarz i lider zespołu Papa D (kiedyś Papa Dance).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem X Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Warszawie. Uczył się tańca w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, a w 1990 zdobył dyplom Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Ukończył także studia na Wydziale Produkcji Telewizyjnej i Filmowej PWSFTviT w Łodzi.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W dzieciństwie był członkiem zespołu taneczno-wokalnego Gawęda. W latach 1983–1985 był prezenterem muzycznym w Rozgłośni Harcerskiej, współpracował także przy tworzeniu Listy Przebojów Programu Trzeciego.

W 1986 został wokalistą zespołu Papa Dance, w którym wcześniej śpiewał w chórkach. Po rozpadzie zespołu rozpoczął samodzielną karierę muzyczną pod pseudonimem Mr. Dance. Nagrał płyty: Mr. Dance (wyróżniony certyfikatem złotej płyty w 1992), Pozdrowienia dla Papa Dance oraz Życzenia. Występował także z Dyskoteką Pana Jacka.

W 1996 przerwał działalność na scenie muzycznej, pracował jako kierownik produkcji, był także właścicielem agencji statystów wraz z Barbarą Markiewicz-Muzyką. W 1999 zagrał samego siebie w serialu Miodowe lata, w odcinku sylwestrowym. W 2001 został wokalistą reaktywowanego zespołu Papa Dance, który zmienił nazwę na Papa D.

We wrześniu 2008 wziął udział w ósmej edycji programu Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Janja Lesar, z którą odpadł w pierwszym odcinku, zajmując 14. miejsce. W sierpniu 2010 brał udział w festiwalu w Bydgoszczy, podczas którego zaprezentował solowy singiel „Ocean codzienności”.

Od listopada 2011 do maja 2013 był gospodarzem programu Niech żyje bal, który był emitowany na antenie kanału TV.Disco. Później został prowadzącym program Kartka z kalendarza. W 2016 wystąpił gościnnie w 200. odcinku serialu Ojciec Mateusz pt. Idol[1].

W lutym 2018 z utworem „Sunflower”, nagranym pod pseudonimem Pablosson, zakwalifikował się do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji[2][3][4]. W finale, rozgrywanym 3 marca, zajął ostatnie, dziesiąte miejsce.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]