Paweł Wimmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Wimmer
Paweł Wimmer podczas Zlotu Wikimedia Polska 2005
Paweł Wimmer podczas Zlotu Wikimedia Polska 2005
Data i miejsce urodzenia 16 sierpnia 1954
Warszawa
Zawód dziennikarz, ekonomista

Paweł Wimmer (ur. 16 sierpnia 1954 w Warszawie) – dziennikarz prasy informatycznej, ekonomista oraz entuzjasta internetowej edukacji. Jest autorem znanego w polskim Internecie Kursu języka HTML oraz redaktorem i administratorem Helioniki.

Paweł Wimmer jest synem Jana Wimmera. W latach 80. XX w. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki (obecnie SGH). W latach 90. pracował dla miesięcznika „Enter” i dwutygodnika „PCkurier” oraz zaczął tworzenie kursu HTML, który jest do dzisiaj rozwijany. W latach 1999-2000 był redaktorem naczelnym internetowego miesięcznika „Webmaster”. Od 2002 do stycznia 2009 pracował dla wydawnictwa IDG Poland.

Paweł Wimmer pracował także w Polskim Związku Esperantystów oraz w Dziale Gromadzenia Zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest lingwistą i zwolennikiem sztucznych języków: esperanto oraz interlingua.

Wimmer jest autorem darmowego podręcznika do nauki esperanto dla początkujących Esperanto en dek lecionoj (Esperanto w dziesięciu lekcjach), udostępnionego na wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska[1][2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. streszczenie Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5 Polska
  2. Paweł Wimmer: Podręcznik języka esperanto do wzięcia . Poradnik internauty – blog w Blox.pl, 17 lipca 2009. [dostęp 26 lipca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]