Paweł z Eginy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł z Eginy

Paweł z Eginy (Paulus Aegineta, Aegina, ur. 625?, zm. 690?) – bizantyński lekarz. Był autorem encyklopedii medycznej Epitomes iatrikes biblio hepta. Dzieło to było sumą zachodniej wiedzy medycznej. Szósta księga encyklopedii, poświęcona chirurgii, szczególnie wpłynęła na rozwój myśli chirurgicznej w medycynie Wschodu i Zachodu. Paweł przebywał w Aleksandrii podczas inwazji arabskiej, dzięki czemu świat arabski jako pierwszy wykorzystał te wiedzę. Przekład na język arabski wykonał Hunajn ibn Ishak[1] nestorianin z Al-Hiry. Później z prac Pawła korzystało wielu arabskich lekarzy, w tym Albucasis.

W Europie całość po raz pierwszy wydana została w Wenecji dopiero w 1528 roku, kolejna edycja w Bazylei w 1538. Była tłumaczona na łacinę, a w 1844-1848 ukazało się pierwsze tłumaczenie na angielski z komentarzem doktora Francisa Adamsa.

Przypisy

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona, 2005, Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 209, ISBN 83-85719-85-7.