Przejdź do zawartości

Pawilon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pawilon ogrodowy w Henrykowie
Pawilon parkowy w Bukowcu
Pawilon parkowy Długopolu-Zdroju
Pawilon Polski w stylu art déco na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925
Pawilon modernistyczny „Bar Babette” w Berlinie Wschodnim (lata 60.) z widoczną szklaną ścianą kurtynową

Pawilon – budowla architektoniczna.

  1. Część reprezentacyjnej budowli – najczęściej pałacowej, rezydencjonalnej – lub jej skrzydło, które wyróżnia się z całości założenia architektonicznego odrębnym dachem i ornamentyką. Pawilon może być również osobnym elementem pałacowego zespołu architektonicznego.
  2. Lekka, niewielka budowla wywodząca się z altany wykorzystywana w architekturze ogrodowej, szczególnie rozpowszechniona w XVI–XIX wiecznych ogrodach.
  3. Współcześnie budynek zwykle wolno stojący, parterowy lub dwukondygnacyjny, o lekkiej konstrukcji, który występuje pojedynczo lub w kompleksach (np. pawilony w ośrodkach wypoczynkowych).
  4. Obiekt, w którym prowadzona jest działalność wystawiennicza na wystawach międzynarodowych, na przykład na EXPO lub Biennale Sztuki lub Architektury w Wenecji. Tradycyjnie każde uczestniczące państwo prezentowało się w odrębnej, na ten cel wzniesionej konstrukcji. Z czasem określeniem „pawilonu” zaczęto określać także wydzieloną z przestrzeni wspólnej przestrzeń, przeznaczoną dla prezentacji określonego kraju, organizacji lub tematu (np. w Arsenale podczas Biennale w Wenecji).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]