Pawilon Wyspiańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pawilon Wyspiańskiego
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Grodzka 19
pl. Wszystkich Świętych 1-2
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa lokalizacyjna Starego Miasta w Krakowie
Pawilon Wyspiańskiego
Pawilon Wyspiańskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pawilon Wyspiańskiego
Pawilon Wyspiańskiego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Pawilon Wyspiańskiego
Pawilon Wyspiańskiego
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Pawilon Wyspiańskiego
Pawilon Wyspiańskiego
Ziemia50°03′31,72″N 19°56′15,41″E/50,058811 19,937614

Pawilon Wyspiańskiego – budynek o funkcjach wystawienniczych, znajdujący się w krakowskim Starym Mieście, na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych.

Budynek powstał na wąskiej działce, na miejscu wyburzonej w 1939 kamienicy "Pod Lipką", w sąsiedztwie Pałacu Wielopolskich, obecnie siedziby Urzędu Miasta Krakowa. W konkursie architektonicznym na projekt zabudowy działki po kamienicy wygrał w roku 1992 projekt Koreańczyka Nonchi Hwafonga Wanga.

Ideę budowy pawilonu zgłosił w ramach Festiwalu Kraków 2000 w roku 1998 Andrzej Wajda, który zaproponował też, by w ścianę frontową budynku wkomponowano trzy niezrealizowane dotychczas witraże Stanisława Wyspiańskiego[1]. Projekt pawilonu opracował krakowski architekt Krzysztof Ingarden.

Budowę pawilonu rozpoczęto w 2005 od przeprowadzenia badań archeologicznych sfinansowanym przez Fundację "Wyspiański 2000". Po zakończeniu badań podjęto prace budowlane w połowie 2006 roku. Koszt budowy wyniósł 10,7 mln zł, z czego 3 mln zł zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystego otwarcia w ramach dokonał prezydent miasta Jacek Majchrowski 2 czerwca 2007 roku.

Budynek posiada dekoracyjną fasadę, składającą się ze specjalnych ceglanych płytek, zamocowanych na metalowych prętach. Ich odpowiednie ustawienie pozwala na zmianę oświetlenia wnętrza – z lewej strony budynku, gdzie eksponowane są witraże, jest ono zaciemnione, a z prawej – otwarte i jasne. Trzy witraże zostały wykonane przez Piotra Ostrowskiego w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński według projektu Stanisława Wyspiańskiego dla katedry wawelskiej, której władze wówczas nie zgodziły się na ich realizację. Przedstawiają one św. Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego.

Od 31 maja 2007 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe zarządza pawilonem na mocy umowy dzierżawy z Gminą Miejską Kraków. Zlokalizowany jest tam jeden z punktów Sieci Informacji Miejskiej InfoKraków. W Pawilonie KBF prowadzi działalność wystawienniczą oraz wynajem sali konferencyjnej. Biuro zapoczątkowało również cykl spotkań ze sztuką dla dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej i Krystyna: późne obowiązki / Witld Bereś, Krzysztof Burnetko, Kraków 2017, s. 255-262 (rozdz. Pawilon Wyspiańskiego.)