Payachata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Payachata
Ilustracja
Pomerape i Parinacota
Państwo

 Boliwia
 Chile

Pasmo

Andy

Wysokość

Parinacota: 6110 m; Pomerape: 6232 m n.p.m.

Położenie na mapie Ameryki Południowej
Mapa konturowa Ameryki Południowej, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Payachata”
18°09′00,0000″S 69°07′59,8800″W/-18,150000 -69,133300

Payachata lub Paya Chata (w ajmara , paya znaczy „dwa”[1], a w pukina chata znaczy „góra”[2], całość oznacza „dwie góry”) – kompleks dwóch potencjalnie aktywnych wulkanów na granicy Boliwii i Chile. Położone są bezpośrednio na północ od jeziora Chungará. Kompleks zawiera dwa wierzchołki: Pomerape na północy i Parinacotę na południu. Na boliwijskiej stronie wulkany znajdują się w departamencie Oruro w prowincji Sajama[3]. Na chilijskiej stronie leżą w regionie Arica y Parinacota w prowincji Parinacota.

Dzięki zastosowaniu metody helowej do datowania wieku osadów skalnych znajdujących się na powierzchni obu masywów wiadomo, że Parinacota wybuchł w ciągu ostatnich 2000 lat, a Pomerape w plejstocenie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. *Vocabulario de la Lengua Aymara, słownik historyczny napisany przez Ludovico Bertonio (1612) (Transcription): PayaVide supra: pä. Que significa dos solamente, ...
  2. Teofilo Laime Ajacopa, Lengua Pukina en Jesús de Machaca, referring to Alfredo Torero ("Reflexión acerca del pukina escrito por Alfredo Torero ... Pukina <Chata> - Castellano Cerro - Palabras relacionadas en aymara Qullu").
  3. ine.gob.bo Population data and map of the Curahuara de Carangas Municipality