Payerne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Payerne
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Szwajcaria

Kanton

 Vaud

SFOS

5822

Zarządzający

Christelle Luisier Brodard

Powierzchnia

24,19 km²

Wysokość

456 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności


9 055

Nr kierunkowy

026

Kod pocztowy

1530

Tablice rejestracyjne

VD

Plan Payerne
Położenie na mapie Vaud
Mapa konturowa Vaud, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Payerne”
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa konturowa Szwajcarii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Payerne”
Ziemia46°49′N 6°56′E/46,816667 6,933333
Strona internetowa

Payerne − miasto w zachodniej Szwajcarii, w kantonie Vaud. Jednocześnie nazwa gminy, obejmującej to miasto oraz cztery sąsiednie osiedla (Etrabloz, Corges, Vers-chez-Perrin i Vers-chez-Savary). Leży w dystrykcie Broye-Vully, którego jest siedzibą. Liczba mieszkańców w 2012 roku wynosiła ok. 9 tys.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży w północno-wschodniej części kantonu, w odległości 46 km od jego stolicy, Lozanny, i jedynie 19 km od Fryburga, stolicy sąsiedniego kantonu Fryburg. Położone jest na brzegu rzeki Broye, na wsch. od jeziora Neuchâtel oraz na pd.-zach. od jezior Morat i Bienne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Payerne jest jednym z najstarszych miast Szwajcarii. Zamieszkana była już w czasach rzymskich, kiedy występowała pod nazwą Paterniacum. 24 czerwca 587 r. biskup Aventicum Mariusz konsekrował tu pierwszy kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, który stał się później kościołem parafialnym. Z badań archeologicznych, przeprowadzonych w 2016 r. wynika, że w niewielkiej odległości od pierwszej świątyni, w miejscu późniejszego opactwa, w VII w. wzniesiony został drugi kościół - być może zaczątek kompleksu klasztornego. Został on zbudowany około 962 r. przez Adelajdę, drugą żonę cesarza Ottona I, dzięki donacji jej matki, królowej Berty Szwabskiej.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miasta znajduje się lotnisko oraz baza Szwajcarskich Sił Powietrznych. Od 2013 r. lotnisko dostępne jest również dla ruchu cywilnego. Na terenie lotniska ma siedzibę szwajcarskie Biuro Badań Wypadków Lotniczych (fr. Bureau d'enquête sur les accidents d'aviation; niem. Büro für Flugunfalluntersuchungen, wł. Ufficio d’inchiesta sugli infortuni aeronautici; aktualnie, od 2011 r., w strukturze Service d'enquête suisse sur les accidents; Schweizerische Sicherheitsuntersuchungsstelle; Servizio d'inchiesta svizzero sulla sicurezza z główną siedzibą w Bernie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]