Paysafecard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Paysafecard – elektroniczna metoda płatności przeznaczona głównie do użytku w sklepach internetowych i bazująca na systemie pre-paid założona w roku 2000. Płacenie z użyciem paysafecard nie wymaga podawania danych osobowych, szczegółów konta bankowego, ani karty kredytowej. Używanie paysafecard jest porównywalne z płaceniem gotówką w sklepie i jest obecnie możliwe w 37 krajach Europy, Australii, Północnej i Południowej Ameryki[1].

Paysafecard działa przez zakup karty z wydrukowanym kodem PIN i wprowadzaniem tego kodu podczas zakupów przez Internet. Kod PIN może być użyty wielokrotnie oraz można kupić dowolną ilość kodów.

Funkcjonowanie[edytuj]

Paysafecards są sprzedawane jako kupony w wybranych punktach sprzedaży w Argentynie, Austrii, Belgii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Hollandii, Niemczech, Irlandii, Kanadzie, Luxemburgu, Łotwie, na Malcie, w Meksyku, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii. Obecnie ponad 4000 sklepów internetowych obsługuje paysafecards.

Klienci kupują paysafecard w formie 16-cyfrowego kodu PIN z punktów sprzedaży lub z autoryzowanego sklepu internetowego. Dostępne nominały to: 20, 30, 50, 100 lub 300 PLN. Punkty sprzedaży dla kart prepaid to przeważnie sklepy, kioski, supermarkety, apteki oraz stacje paliw.

Podczas płacenia w sklepie internetowym, użytkownik wprowadza 16-cyfrowy kod i wartość, o którą konto z podanym kodem PIN zostanie obciążone. Dla większych sum możliwe jest łączenie do 10 PIN-ów paysafecard dla uzyskania kwoty do 3000 PLN.[2]

Obecny bilans, historię transakcji i datę wyprodukowania karty paysafecard możemy sprawdzić na oficjalnej stronie wpisując 16-cyfrowy kod PIN.

Koszty[edytuj]

Zarówno zakup kart, jak i sprawdzanie bilansu oraz historii transakcji jest darmowe. Brak opłaty przysługuje również przez pierwsze 12 miesięcy od daty. Jeżeli użytkownik nie wykorzysta swoich dostępnych środków w ciągu 12 miesięcy, od 13. miesiąca od dostępnych środków pobierana jest opłata operacyjna w wysokości 10 PLN.[3][4]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]