Pazyfae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pazyfae
Ilustracja
Pazyfae z Minotaurem – malowidło na attyckim kyliksie czerwonofigurowym z Vulci (IV wiek p.n.e., Cabinet des Médailles, Francuska Biblioteka Narodowa, Paryż)
mityczna królowa Krety
Jako żona

Minosa

Dane biograficzne
Ojciec

Helios

Matka

Perseida

Mąż

Minos

Dzieci

Ariadna,
Androgeos,
Glaukos,
Deukalion,
Fedra,
Akalle,
Katreus,
Minotaur

Pazyfae (także Pasifae, Pazifae, Pasyfae; gr. Πασιφάη Pasipháē, dosł. "wszystko opromieniająca" od gr. πᾶς pas "wszystek" i φάος/φῶς phaos/phos "światło, blask", łac. Pasiphae lub Pasiphaë) – w mitologii greckiej królowa Krety[1][2].

Uchodziła za córkę boga Heliosa i okeanidy Perseidy (Perseis)[1][2]. Była żoną Minosa oraz matką Ariadny, Androgeosa, Glaukosa, Deukaliona, Fedry, Akalle, Katreusa, Minotaura[1][2].

Pazyfae za sprawą klątwy rzuconej przez Posejdona zakochała się w świętym byku, podarowanym Minosowi przez boga mórz i oceanów. W zaspokojeniu żądzy królowej pomógł Dedal, budując drewnianą krowę, w której ukryła się Pazyfae. W wyniku zbliżenia urodził się Minotaur.

Imieniem królowej został nazwany księżyc Jowisza – Pazyfae.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2008, s. 279. ISBN 83-04-04673-3.
  2. a b c Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí. Bratislava: Perfekt a.s., 1998, s. 343. ISBN 80-8046-098-1. (słow.).; polskie wydanie: Bogowie i herosi mitologii greckiej i rzymskiej (Encyklopedia mitologii antycznej, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]