Pcim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pcim
Herb
Herb Pcimia
Pcim centrum, 2007 r.
Pcim centrum, 2007 r.
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat myślenicki
Gmina Pcim
Liczba ludności (2006) 4900
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-432[1]
Tablice rejestracyjne KMY
SIMC 0329898
Położenie na mapie gminy Pcim
Mapa lokalizacyjna gminy Pcim
Pcim
Pcim
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pcim
Pcim
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Pcim
Pcim
Położenie na mapie powiatu myślenickiego
Mapa lokalizacyjna powiatu myślenickiego
Pcim
Pcim
Ziemia49°45′08″N 19°58′06″E/49,752222 19,968333
Centrum w Pcimiu

Pcim – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Pcim. Miejscowość jest siedzibą gminy Pcim. Wieś podzielona jest na trzy sołectwa: Pcim Centrum, Pcim-Krzywica i Pcim-Sucha. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa krakowskiego.

Przez Pcim przechodzi Zakopianka (droga krajowa nr 7, fragment międzynarodowej trasy E77 i drogi ekspresowej S7). W miejscowości znajduje się zjazd w kierunku Jordanowa.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Pcim: Bania, Bryle, Chabiedy, Chałupniki, Druzdały, Dyrdy, Dziadki, Działy, Folusznikówka, Gancarzówka, Godawówka, Górzany, Gracze, Gromkówka, Hajdamaki, Jędrzejaki, Koczury, Kolbiarze, Kolbówka, Kołki, Korzeniowscy, Kotoń, Kozakówka, Koźmice, Krawcy, Krzywice, Kubice, Kuce, Kucharze, Kudłacze, Kumosiówka, Leksandrówka, Łopaty, Łysina, Łyżniaki, Madoń, Mała Sucha, Małe Ulmany, Marchówka, Marszałkówka, Mastele, Mizerówka, Obajtki, Olejarze, Ornatówka, Pabiski, Pieruniaki, Piszczki, Podłaty, Podoły, Raźniaki, Rejestówka, Rogi, Solawy, Sragówka, Strączkowa, Szewcówka, Średnia Sucha, Świątki, Tuptówka, Uchacze, Wielka Sucha, Wielkie Ulmany, Wincanty, Zagroda, Zarębek Plebański, Zięby[2][3]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszych osadników sprowadził na początku XIII w. Leszek Biały. W 1338 r. Kazimierz Wielki ustanowił parafię Św. Mikołaja i wzniósł drewniany kościół. Akt lokacyjny wsi pochodzi z 1351 r., wieś była lokowana „na surowym korzeniu” przez czeskiego rycerza Nedana (stąd pierwotna nazwa: Nedanowa Wola), któremu król Kazimierz Wielki ofiarował obszar leśny o powierzchni około 100 łanów celem kolonizacji. Według przekazów ludowych we wsi osiedlali się chętnie jeńcy tatarscy i zbójnicy, którzy wrócili na drogę prawa. Według spisu z 1629 w Pcimiu istniały 2 młyny, tartak i folusz. Do sołectwa pcimskiego należała w połowie XIV w. łąka Lubień, na której powstała później wieś o tej samej nazwie[4].

Wieś królewska Pcin położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego[5]. Wchodziła w skład klucza myślenickiego, stanowiącego uposażenie kasztelanów krakowskich[6].

W 1651 r. w czasie powstania Kostki-Napierskiego działał w Pcimiu Marcin Radocki, nauczyciel i organista, który za udział w powstaniu i współpracę z Kostką-Napierskim został stracony w Krakowie 11 lipca 1651 r. W 1687 r. w czasie rekwizycji bydła doszło do konfliktu pomiędzy chłopami a kasztelanem Warszyckim, który wysłał przeciw nim oddział wojska. Chłopi stawili czynny opór, ich przywódcą był mieszkaniec Pcimia Piotr Ornatek.

W 1939 r. w walkach obronnych o Pcim wzięła udział 10 Brygada Kawalerii płk. Stanisława Maczka. W czasie okupacji działały oddziały Armii Krajowej.

W 1953 r. na terenie dawnego dworu powstał zakład produkcyjny Polskiego Związku Głuchych. W centrum Pcimia przy szosie Kraków-Zakopane istniała od XIX w. znana karczma „U Druzgały” (później „Chata Sasa”). W Pcimiu rozgrywa się akcja sztuki ludowej „Zrękowiny u Druzgały” Jana Szczęsnego-Płatkowskiego (pseud. "Pobratymiec"), ukazująca obyczaje pcimskich górali Kliszczaków.

Miejscowość ucierpiała podczas powodzi w 2010 r.

W Pcimiu urodził się Michał Róg, polski działacz ludowy, wicemarszałek Sejmu.

Sport[edytuj | edytuj kod]

We wsi działa Klub Sportowy Pcimianka Pcim, który powstał w 1969[7].

Nawiązania w popkulturze[edytuj | edytuj kod]

W połowie lutego 2008 nazwa wsi została użyta w reklamie banku BZ WBK, w której zagrał znany aktor John Cleese.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Pcim jest punktem wyjściowym w Beskid Makowski:

szlak turystyczny żółty Maków PodhalańskiStańkowaKoskowa GóraParszywkaPrzełęcz DziałGroń – Pcim – Działek
szlak turystyczny czarny Pcim – Schronisko PTTK na KudłaczachŁysina

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  4. KDM, I, nr 252
  5. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 1, Mapy, plany, Warszawa 2008, k. 1.
  6. Władysław Pałucki, Studia nad uposażeniem urzędników ziemskich w Koronie do schyłku XVI wieku, Warszawa 1962, s. 121.
  7. Oficjalna strona klubu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]