Pcim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pcim
Herb
Herb
Pcim centrum, 2007 r.
Pcim centrum, 2007 r.
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat myślenicki
Gmina Pcim
Liczba ludności (2006) 4900
Strefa numeracyjna (+48) 12
Kod pocztowy 32-432
Tablice rejestracyjne KMY
SIMC 0329898
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Pcim
Pcim
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pcim
Pcim
Ziemia 49°45′N 19°58′E/49,750000 19,966667
Centrum w Pcimiu

Pcim – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Pcim. Miejscowość jest siedzibą władz gminy Pcim. Wieś podzielona jest na trzy sołectwa: Pcim Centrum, Pcim-Krzywica i Pcim-Sucha.

W latach 1975-1998 Pcim administracyjnie należał do województwa krakowskiego.

Przez Pcim przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem i Chyżnem (droga krajowa nr 7, jako fragment międzynarodowej trasy E77 i drogi ekspresowej S7), stanowiąca na tym odcinku część zakopianki. W miejscowości znajduje się zjazd w kierunku Jordanowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszych osadników sprowadził na początku XIII w. Leszek Biały. Dla nich to w 1338 Kazimierz Wielki ustanowił parafię Św. Mikołaja i wzniósł drewniany kościół. Akt lokacyjny wsi pochodzi z 1351 wieś była lokowana „na surowym korzeniu” przez czeskiego rycerza Nedana (stąd pierwotna nazwa: Nedanowa Wola), któremu to król Kazimierz Wielki ofiarował obszar leśny o powierzchni około 100 łanów celem kolonizacji. Według przekazów ludowych osiedlali się tu chętnie jeńcy tatarscy i zbójnicy, którzy wrócili na drogę prawa. Według spisu z 1629 w Pcimiu istniały 2 młyny, tartak i folusz. Do sołtystwa pcimskiego należała w połowie XIV w. łąka Lubień, na której powstała później wieś o tej samej nazwie [źr. KDM, I, nr 252].

W 1651 w czasie powstania Kostki-Napierskiego działał w Pcimiu Marcin Radocki, nauczyciel i organista. Za udział w powstaniu i współpracę z Kostką-Napierskim został on stracony w Krakowie 11 lipca 1651. W 1687 w czasie rekwizycji bydła doszło do konfliktu pomiędzy chłopami a kasztelanem Warszyckim, który wysłał przeciw nim oddział wojska. Chłopi stawili czynny opór, a ich przywódcą był mieszkaniec Pcimia Piotr Ornatek.

W 1939 w walkach obronnych o Pcim wzięła udział 10 Brygada Kawalerii płk. Stanisława Maczka. W czasie okupacji działały oddziały Armii Krajowej.

W 1953 na terenie dawnego dworu postał zakład produkcyjny Polskiego Związku Głuchych. W centrum Pcimia istnieje od XIX w. znana karczma „U Druzgały” (obecnie „Chata Sasa”), w której rozgrywa się akcja sztuki ludowej „Zrękowiny u Druzgały” ukazująca zwyczaje i obrzędy pcimskich górali Kliszczaków.

Podczas powodzi w 2010 woda zalała miejscowość.

Sport[edytuj | edytuj kod]

We wsi istnieje Klub Sportowy Pcimianka Pcim, który powstał w 1969[1].

Znani mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Nawiązania w popkulturze[edytuj | edytuj kod]

W połowie lutego 2008 nazwa wsi została użyta w reklamie banku BZ WBK, w której zagrał znany aktor John Cleese.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Pcim jest punktem wyjściowym w Beskid Makowski:

szlak turystyczny żółty Maków PodhalańskiStańkowaKoskowa GóraParszywkaPrzełęcz DziałGroń – Pcim – Działek
szlak turystyczny czarny Pcim – Schronisko PTTK na KudłaczachŁysina

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy