Przejdź do zawartości

Peabody Institute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Peabody’ego w 1902

Peabody Institute Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa – konserwatorium i szkoła przygotowawcza w dzielnicy Mount Vernon miasta Baltimore w stanie Maryland, na rogu North Charles Street i East Monument Street.

Placówkę założył w 1857 filantrop George Peabody i była to pierwsza akademia muzyczna w Stanach Zjednoczonych. Budynek został zaprojektowany we stylu klasycyzmu włoskiego przez Edmunda G. Linda, a jego budowę zakończono w 1866. Opóźnienie spowodowane było wojną secesyjną.

Uczelnia zatrudniała znanych muzyków, kompozytorów, dyrygentów, dzięki którym jej ranga szybko rosła – pod koniec XIX i na początku XX wieku stanowiła światowe centrum kulturalne. Od 1977 działa w ramach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i jako jedna z 16 amerykańskich szkół oferuje studia doktoranckie z dziedziny muzyki. Przy instytucie działają dwie biblioteki: Biblioteka George’a Peabody’ego, założona w 1866, oraz Biblioteka Arthura Friedheima, z ponad 100 000 pozycji, recenzji i nagrań dźwiękowych.

Niektórzy absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy niżej wymienieni to Amerykanie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bill Wierzalis, Koontz, John P., Images of America: Mount Vernon Place (2006) s. 60 i 61. Arcadia Publishing ISBN 0-7385-4238-5