Peabody Institute

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Instytut Peabody z 1902 roku

Peabody Institute na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa – konserwatorium i szkoła przygotowawcza w Mount Vernon niedaleko Baltimore w stanie Maryland, na rogu Charles i Monument Streets na Mount Vernon Place.

Instytut został założony w 1857 przez filantropa George'a Peabody'ego i była to pierwsza Akademia Muzyczna w Stanach Zjednoczonych. Budynek został zaprojektowany we włoskim stylu klasycznym przez Edmunda G. Linda, a jego budowa została zakończona w 1866 roku. Opóźnienie spowodowane było przez wybuch wojny secesyjnej. Instytut zatrudniał znanych muzyków, kompozytorów, dyrygentów, dzięki którym ranga instytutu szybko rosła i pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku stanowił światowe centrum kulturalne. Od 1977 roku instytut działa jako oddział Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i jako jedna z 16 szkół w USA oferuje wykształcenie wyższe doktoranckie z dziedziny muzyki. Przy instytucie działają dwie biblioteki: Biblioteka George'a Peabody'ego założona w 1866 roku oraz Biblioteka Arthura Friedheima z ponad 100 000 pozycji, recenzji i nagrań dźwiękowych.

Niektórzy absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bill Wierzalis, Koontz, John P., Images of America: Mount Vernon Place (2006) s. 60–61. Arcadia Publishing ​ISBN 0-7385-4238-5