Pedanios Dioskurydes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pedanius Dioskurydes

Pedanius Dioskurydes (ok. 40 w Anazarbus, Cylicja – ok. 90) – grecki lekarz, farmakolog i botanik, który żył i pracował w Rzymie w czasach cesarza Nerona. Podróżował i poszukiwał leków w całym Basenie Morza Śródziemnego.

Dioskurydes zasłynął jako autor 5-tomowego dzieła pt. De Materia Medica, które było najważniejszą księgą o ziołach w czasach starożytnych i prekursorem późniejszych farmakopei. Dzieło to pozostawało w użyciu aż do XVII wieku. Jest ono niezwykle ważnym źródłem wiedzy o historii zielarstwa i ziołolecznictwa, informuje o znaczeniu i stosowaniu roślin leczniczych w świecie starożytnym (nie tylko zresztą w kulturze greckiej i rzymskiej), zawiera nazwy roślin w językach wymarłych - dackim i trackim. W księdze znajdują się informacje o 500 różnych gatunkach i rodzajach roślin.

Arabska kopia Materia Medica. Cumin & dill. c. 1334. Kathleen Cohen, Muzeum Brytyjskie.

Wiele przepisywanych i ilustrowanych manuskryptów Materia Medica przetrwało do naszych czasów. Najbardziej znanym jest kopia pochodząca z lat 512-513 znana pod nazwą Dioskuryd wiedeński i uwzględniona w projekcie Pamięć Świata.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Duane Isely, One hundred and one botanists (Iowa State University Press, 1994), pp. 10-13.
  • R.T. Gunther, ed. The Greek Herbal of Dioscorides (Oxford University Press, 1933).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]