Pedro de Heredia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pedro de Heredia

Pedro de Heredia (zm. 1554) – hiszpański szlachcic i konkwistador.

Pedro de Heredia był założycielem kolumbijskiego miasta Cartagena de Indias w 1532 roku. Wówczas wraz z 150 żołnierzami wyruszył z wyspy Santa Marta, przez rzekę Magdalena, z nominacją na gubernatora. Miejsce na nowe miasto wybrał po przegranej bitwie Alonso de Hojedy z Indianami w 1509 roku. Na terenie tym Heredia poszukiwał złota i drogi do El Dorado. Zbadał lewy brzeg Magdaleny, pomiędzy Kordylierami Środkowymi a Zachodnimi odkrył dolinę rzeki Sinu. Tam spotkał się z kulturą Indian Czibcza; spenetrował i ograbił ich cmentarze, zdobył wielkie ilości złota i szmaragdów.

Oficer Heredy, Francisco Cesar, wraz z kilkudziesięcioma żołnierzami wyruszyli na dalszy podbój i po dziewięciu miesiącach odkryli bogate cmentarze w dolinie rzeki Cauca. Cmentarz został przez nich zbezczeszczony, a wartość łupów oszacowano na 30 tysięcy pesos. Podczas grabieży oddział Cesara został zaatakowany przez Indian i zmuszony do ucieczki. Po siedemnastu dniach dotarli do Darién nad zatoką Urabá.

W 1536 roku do Kartageny został wysłany wysłannik nowego gubernatora Santa Marta Pedra de Lugo, Vadilla. Jego zadaniem było podporządkowanie Pedro de Heredii, którego pozbawił władzy, a jego żołnierzy zwerbował na swoją stronę. Następnie, przez dolinę Cauca, poprowadził ich w poszukiwanie Eldorado. Wśród nich był późniejszy kronikarz podboju Kolumbii i Ekwadoru oraz wojny domowej w PeruCieza de Leon.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Mickiewicz, Witold Mickiewicz, Słownik odkrywców i zdobywców, Poznań: wyd. ATENA, 1996, ISBN 83-85414-29-0, OCLC 749318882.