Peet’s Coffee & Tea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Peet's Coffee & Tea)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peet’s Coffee & Tea
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Siedziba Emeryville
Data założenia 1966, Berkeley, Kalifornia
Forma prawna spółka akcyjna (NASDAQ: PEET)
Zatrudnienie 2,813 (24 lutego 2006)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Peet’s Coffee & Tea – amerykańska sieć kawiarni i sklepów sprzedających kawę na wynos z własnej palarni. Założona w 1966 roku przez Alfreda Peeta w Berkeley w Kalifornii, charakteryzuje się tym, że posiada grupę szczególnie oddanych klientów zwanych Peetnikami (ang. Peetniks). Peet’s jest przede wszystkim znana ze swojej mocnej, ciemno palonej kawy.

Historia firmy[edytuj | edytuj kod]

Alfred Peet, znany jako „ojciec wyjątkowej kawy”, założył swój pierwszy sklep Peet’s Coffe & Tea w 1966 roku w Berkeley w Kalifornii. Sklep ten do dzisiaj funkcjonuje w tej samej lokalizacji na rogu ulic Walnut i Vine (2124 Vine Street) w Berkeley, niedaleko Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (chociaż został poddany modernizacji, aby nie odbiegać od wystroju nowszych sklepów sieci). Mieszkając jako dziecko w Holandii Alfred Peet dorastał w rodzinie zajmującej się sprzedażą kawy. W wieku 35 lat przeprowadził się do San Francisco, gdzie wykorzystując nabytą wiedzę założył małą palarnię. Obecnie siedzibą palarni jest pobliskie miasto Alameda – i jest to jedyna „ekologiczna” przetwórnia kawy na świecie. Alfred Peet zmarł na raka 29 sierpnia 2007 roku w swoim domu w Ashland w stanie Oregon mając 87 lat.

Sieć Peet’s była inspiracją dla powstania swojego obecnego wielkiego rywala – sieci Starbucks założonej w Seattle. Trzej założyciele Starbucks'a znali wcześniej osobiście Alfreda Peet'a i kupowali ziarna kawy bezpośrednio od Peet’s podczas pierwszego roku swojej działalności w 1971. Peet sprzedał swoje udziały w 1979, ale dalej zajmował się handlem kawą, aż do roku 1983. W 1984 Jerry Baldwin, jeden z założycieli Starbucks i były partner biznesowy Alfreda Peet'a, oraz współwłaściciel Jim Reynolds, razem z grupą inwestorów kupili cztery sklepy sieci Peet’s w rejonie zatoki San Francisco. W 1987 roku Baldwin i właściciele Peet’s sprzedali sieć Starbucks w celu skupienia się na działalności i rozwoju Peet’s. Dodatkowo, na mocy porozumienia Baldwin i nowy właściciel Starbucks, Howard Schultz, mieli nie konkurować ze sobą w rejonie zatoki San Francisco[1]. Sieć Peet’s nie wykazuje się taką ekspansją jak Starbucks. Inną ważną cechą odróżniającą te dwie sieci jest większy nacisk ze strony Peet’s na rozwój sklepów sprzedających kawę w opakowaniach. Poza Kalifornią Peet’s jest obecny w postaci kilku kawiarni w paru amerykańskich regionach metropolitarnych (patrz poniżej). Przez krótki czas funkcjonowały również cztery punkty w Tokio.

Firma sprzedała swoje akcje w publicznej ofercie w styczniu 2001 roku. Po bardzo udanym wprowadzeniu do obrotu publicznego akcje spółki, po roku stagnacji, odnotowywały stałe wzrosty. Na miesiąc czerwiec 2006 roku, Peet’s był klasyfikowany jako konkurent sieci Starbucks o wartości rynkowej szacowanej na 393 mln dolarów (Starbucks około 5 mld dolarów). W 2007 Peet’s otworzył nową i całkowicie ekologiczną palarnię kawy w Alameda w Kalifornii – jedyną taką na świecie. Zastąpiła ona poprzednią przetwórnię w Emeryville również w Kalifornii i oczekuje się, że dzięki niej sieć podwoi swoją sprzedaż osiągając 500 mln dolarów rocznie[2]. Według planu stworzonego na początku 2008 roku punkty sprzedające kawę Peet’s mają powstać na stacjach kolejki BART w rejonie San Francisco.

Pierwsza kawiarnia Peet’s Coffee & Tea w Berkeley

Peet’s jako sprzedawca kawy[edytuj | edytuj kod]

Do Peet’s należy 200 punktów sprzedaży w USA, głównie w Kalifornii, gdzie firma ma siedzibę. Poza Kalifornią lokale Peet’s istnieją w stanach Waszyngton, Oregon, Kolorado, Illinois i Massachusetts. W 2005 roku Uniwersytet Berkeley otworzył na swoim kampusie nieopodal istniejącej jadłodajni kawiarnię Peet’s na zasadzie franszyzy. Kawa z palarni Peet’s jest również sprzedawana w wielu sklepach spożywczych w Stanach Zjednoczonych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Coffee Times: Peet’s History”. San Francisco Chronicle, 1997,str. B4
  2. Jones, Carolyn (May 29, 2007). "Peet's moves roasting plant to double output of coffee" San Francisco Chronicle, str. B-2.
  3. Peet's names BART stations getting coffee shops – San Francisco Business Times:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]