Peklo (Jestřebí)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fragment rezerwatu przyrody Peklo u Nového Města nad Metují

Pekloosada w Czechach (część wsi Jestřebí), w kraju hradeckim, w powiecie Nachod (gmina Jestřebí), położona w głęboko wciętej dolinie rzeki Metuje, pomiędzy Nowym Miastem nad Metują a Nachodem (Góry Orlickie).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na swoje położenie wśród gór oraz w bliskości atrakcyjnego dla turystów Nowego Miasta nad Metują, Peklo jest popularnym i łatwo dostępnym (samochodem, rowerem, szlakami pieszymi) celem turystycznym. Bliskość miasta spowodowała, że osada była licznie odwiedzana już w XIX wieku (większość obszaru nadal należy do właścicieli zamku w Nowym Mieście nad Metują). Bywali tu lub odwiedzili to miejsce m.in. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, Jan Masaryk, Edvard Beneš, Václav Havel, Livia Klausová, a Alois Jirásek uwiecznił to miejsce w swoim opowiadaniu V Pekle (pamiątką tego jest kamień z napisem Ženichův hrob stojący na prawym brzegu potoku Olešenka, dwieście metrów od restauracji). Kręcono tu m.in. sceny do filmu Musimy sobie pomagać (reżyseria: Jan Hřebejk, 2000) i Smrt talentovaného ševce (reżyseria: Jan Schmidt, 1982[1])[2].

Położenie nad rwącymi rzekami spowodowało, że w osadzie powstały dwa młyny. Jeden z nich służył już w XIX wieku turystom jako punkt gastronomiczny (podróżnikom oferowano wodę, piwo, sery, a także salę taneczną). Młyn na Olešence zakupił kupiec Bartoň, który w 1910 przebudował go na okazałą restaurację, jaką zaprojektował w swoim indywidualnym, inspirowanym rozwiązaniami ludowymi, stylu Dušan Jurkovič (przebudowywał on w tym czasie pobliski zamek w Nowym Mieście nad Metują). Obecnie Bartoňova útulna oferuje gastronomię i noclegi[2].

W 1997 okolice osady objęto rezerwatem przyrody Peklo u Nového Města nad Metují[3].

Rzeźby[edytuj | edytuj kod]

W wodach potoku Olešenka stoi kamienna rzeźba wodnika z 1960 autorstwa rzeźbiarza Josefa Marka. Postać tę artysta wyrzeźbił w 24 godziny. Oprócz tego przed restauracją znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca czarta, której autorem był Ivan Dědek Šmíd[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Węzeł szlaków

Peklo jest znaczącym węzłem pieszych szlaków turystycznych:

Peklo jest ponadto węzłem szlaków rowerowych nr: 4034, 4035, 4036 i 4037[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Filmový přehled, Smrt talentovaného ševce
  2. a b c Petra Kuřátková, Peklo, ulotka turystyczna, Miejskie Muzeum w Nowym Mieście nad Metują, 2017
  3. Infocentrum Nowe Miasto nad Metują, Peklo
  4. a b Mapy.cz, okolice Pekla