Pelias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pelias
Ilustracja
Pelias wysyłający Jazona na wyprawę
mityczny król Jolkos
Dane biograficzne
Ojciec

Posejdon

Matka

Tyro

Pelias (Πελίας) – w mitologii greckiej syn Posejdona i Tyro, król miasta Jolkos w Tesalii.

Przejmując władzę, usunął z tronu przyrodniego brata Ajzona, któremu wcześniej urodził się syn Jazon. Pelias postanowił zamordować niemowlę, ale dawny niewolnik Ajzona dowiedział się o tym i ostrzegł matkę, która rozgłosiła, że dziecko zmarło, po czym zaniosła owiniętego w purpurę Jazona do pieczary centaura Chejrona, który wychowywał chłopca. Gdy osiągnął on wiek męski podziękował Chejronowi za gościnę i ruszył w świat.

Tymczasem Pelias otrzymał z wyroczni w Delfach niepokojącą przestrogę: „Uważaj na człowieka, który zejdzie z gór obuty w tylko jeden sandał”. Od tej chwili król bacznie patrzył na stopy kręcących się w pobliżu mężczyzn.

Tymczasem Jazon, który szedł w stronę Jolkos, napotkał nad rzeką staruszkę, która poprosiła go o przeniesienie na drugi brzeg. Młodzieniec uczynił to bez wahania, nie wiedząc, że to bogini Hera, która postanowiła wypróbować jego uczynność. Od tej pory pani Olimpu stała się jego opiekunką.

Kiedy Jazon, który podczas przechodzenia przez rzekę zgubił jeden sandał, wszedł do miasta, Pelias z miejsca zgadł, z kim ma do czynienia. Wezwał więc przybysza do pałacu i zapytał, co zrobiłby jako król, gdyby okazało się, że jeden z jego gości chce go zgładzić. Jazon bez zastanowienia odparł, że wysłałby tego gościa po mityczne złote runo.

Pelias zginął po powrocie Jazona z rąk własnych córek, które podstępem namówiła do tego Medea, żona Jazona.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Parandowski: Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian. Warszawa: Czytelnik, 1967.