Pelješac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pelješac
ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Powierzchnia

348 km²

Wysokość

do 961 m n.p.m.

Rodzaj obiektu

półwysep

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pelješac”
Ziemia42°55′30″N 17°24′13″E/42,925000 17,403611
Mapa
Półwysep Pelješac i planowana lokalizacja mostu pelješkiego (kolor czerwony)

Pelješac (wł. Sabbioncello) – półwysep na Morzu Adriatyckim, w południowej części dalmatyńskiego wybrzeża Chorwacji, zlokalizowany na północny zachód od Dubrownika. Zajmuje powierzchnię 348 km², licząc 66 km długości i do 7 km szerokości. Po Istrii jest drugim pod względem wielkości chorwackim półwyspem. Górzysty, ukształtowany wraz z całym pasmem Gór Dynarskich. Najwyższym punktem jest Sveti Ilija (961 m n.p.m.), stanowiący fragment Zmijinego brda (pol. Wężowego Wzgórza). Administracyjnie stanowi część żupanii dubrownicko-neretwiańskiej, a na jego terenie funkcjonują na cztery gminy:

  • Orebić – na zachodzie, 4122 stałych mieszkańców (2011)
  • Trpanj – na północnym zachodzie, 598 stałych mieszkańców (2011)
  • Janjina – w części środkowej, 551 stałych mieszkańców (2011)
  • Ston – na wschodzie, 2407 stałych mieszkańców (2011)

Jedna z najwyżej cenionych – ze względu na czystość wody i łagodny klimat – części Chorwacji, chętnie odwiedzana już w latach 60. XX wieku i następnych dziesięcioleciach przed rozpadem Jugosławii. Po zakończeniu wojny z Serbią (1991–1995) i ustabilizowaniu się nowych granic w tym rejonie, liczba odwiedzających Pelješac dorównuje okresowi sprzed wojny.

Dojazd samochodem (bez użycia promu) do półwyspu możliwy jest wyłącznie przez miasteczko Ston, usytuowane – identycznie jak Dubrownik – w południowej enklawie Chorwacji, oddzielonej od reszty terytorium chorwackiego 9-kilometrowym pasem wybrzeża bośniackiego (okolice Neum). 24 października 2007 rozpoczęła się budowa ponad 2-kilometrowego mostu pelješkiego nad Kanałem Neretwańskim i Zatoką Małostońską, oddzielającymi półwysep od stałego lądu. Obiekt pierwotnie miał zostać ukończony w 2010 r., lecz zostanie oddany do użytkowania prawdopodobnie dopiero w 2022 r.[1].

Zachodnia część półwyspu oddzielona jest wąską cieśniną (Kanałem Korczulańskim) od wyspy Korčula, a w pobliżu jego środkowej i wschodniej części – na południu – położona jest wyspa Mljet, oddzielona od półwyspu o kilkunastokilometrowej szerokości cieśniną. Przez cieśniny te kursują regularne promy Jadroliniji usprawniające komunikację w rejonie Pelješaca.

Mieszkańcy półwyspu zajmują się uprawą winorośli, połowem ryb, hodowlą małży oraz turystyką. Znajdują się tu plaże piaskowe lub żwirowe (największa z nich – Trstenica, liczy 1,5 km długości).

W jednej ze wsi na półwyspie Pelješac gospodarstwo kupił Robert Makłowicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]