Pelomeduza madagaskarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pelomeduza madagaskarska
Pelusios subniger[1]
(Bonnaterre, 1789)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Rząd

żółwie

Podrząd

żółwie bokoszyjne

Rodzina

pelomeduzowate

Rodzaj

Pelusios

Gatunek

pelomeduza madagaskarska

Synonimy
 • Testudo subnigra Lacepède, 1788 (nomen suppressum)[2]
 • Testudo subnigra Bonnaterre, 1789[3]
 • Testudo nigricans Donndorff, 1798[3]
 • Sternotherus NigricansDuméril & Bibron, 1835[3]
 • ? Sternothaerus subnigerGray, 1863[3]
 • Sternotherus subnigerGray, 1864[3]
 • Sternothaerus nigricansBoulenger, 1889[3]
Podgatunki
 • P. subniger subniger (Bonnaterre, 1789)
 • P. subniger parietalis Bour, 1983
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Pelomeduza madagaskarska (Pelusios subniger) – gatunek żółwia z rodziny pelomeduzowatych (Pelomedusidae) charakterystyczny dla wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. Gatunek obejmuje dwa podgatunki: Pelusios subniger subniger Bonnaterre, 1789, Pelusios subniger parietalis Bour, 1983[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pelomeduza madagaskarska to niewielki żółw, którego karapaks osiąga długość do 20 cm. Posiada cechy, które są charakterystyczne dla rodziny Pelomedusidae, co oznacza, że ma gładki karapaks, który jest spłaszczony w kształcie owalnym, za to brak w nim tarczy nuchalnej (szyjnej), w czaszce nie ma kości nosowych, a na tylnych stopach obecne jest 5 pazurów. U P. subniger między płytami mezoplastralnymi występuje zawias, co odróżnia go od reszty przedstawicieli tej rodziny. Przedni płat plastralny jest szerszy niż płat zadni, a także nieznacznie dłuższy od wewnątrzbrzusznego spoidła. Masa jego ciała wynosi ok. 0,8 kg. Głowa jest duża, niekiedy pokryta czarnymi plamkami, a na podbródku występuje para wyrostków[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania tego gatunku obejmuje: Botswanę, Burundi, Demokratyczną Republikę Konga, Madagaskar, Malawi, Mozambik, Republikę Środkowoafrykańską, RPA, Rwandę, Seszele, Tanzanię, Zambię oraz Zimbabwe[2][3][6].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Środowisko[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkują prawie wszystkie środowiska słodkowodne, od stałych jezior i rzek po potoki, mokradła, bagna, a nawet okresowe zbiorniki. Są raczej zwierzętami nocnymi, jednak często się je spotyka, kiedy wygrzewają się na brzegu wód i migrujące pomiędzy zbiornikami. Są także bardziej aktywne w dzień podczas pory deszczowej[7]. Znane są również z możliwości zagrzebywania się w ziemi do powrotu korzystnych warunków.

Dieta[edytuj | edytuj kod]

Głównie mięsożerne (zjadają pierścienice, ślimaki, insekty, skorupiaki, ryby, płazy). Okazjonalnie mogą spożywać rośliny wodne jak i owoce, co czyni je wszystkożernymi[5].

Rozród[edytuj | edytuj kod]

O rozrodzie tego gatunku niewiele wiadomo. Część źródeł podaje w danych, że samica składa ok. 8 jaj późnym latem, a młode wylęgają się po 15 tygodniach[7]. Inne podają, że jaja są składane w okolicach lutego lub marca u osobników zniewolonych, ilość jaj waha się od 8 do 12, są eliptyczne i skórzaste, ich średnia wielkość do 36 mm długości i 21 mm szerokości. Inkubacja jaj w laboratorium w temperaturze 30 °C trwała 58 dni[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pelusios subniger, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b Turtle Taxonomy Working Group i inni, Turtles of the World: Annotated Checklist and Atlas of Taxonomy, Synonymy, Distribution, and Conservation Status (9th Ed.), Chelonian Research Foundation & Turtle Conservancy, 2021, s. 83–84, DOI10.3854/crm.8.checklist.atlas.v9.2021, ISBN 978-0-9910368-3-7 [dostęp 2024-02-23].
 3. a b c d e f g h P. Uetz & J. Hallermann, Pelusios subniger, [w:] The Reptile Database [online] [dostęp 2024-02-23] (ang.).
 4. Tortoise, Freshwater Turtle Specialist Group, Pelusios subniger, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2019-10-27] (ang.).
 5. a b c Hutchins M., Murphy J.B., Schlager N., Grzimek’s Animal Life Encyclopedia, 2nd Edition, t. 7, Reptiles, 2003.
 6. R. Midtgaard, Genus Pelusios, [w:] RepFocus [online] [dostęp 2024-02-23] (ang.).
 7. a b Mattison C., Davies V., Alderton D., Fakty o zwierzętach świata: gady i płazy, 2008.