Pelplin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pelplin
Herb
Herb Pelplina
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat tczewski
Gmina Pelplin
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1931
Burmistrz Patryk Demski
Powierzchnia 4,45 km²
Wysokość 31,3-65,3 m n.p.m.
Populacja (XII 2009)
• liczba ludności
• gęstość

8320[1]
1869 os./km²
Strefa numeracyjna
58
Kod pocztowy 83-130
Tablice rejestracyjne GTC
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tczewskiego
Pelplin
Pelplin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pelplin
Pelplin
Ziemia 53°55′34″N 18°42′04″E/53,926111 18,701111
TERC
(TERYT)
6222914044
Urząd miejski
pl. Grunwaldzki 4
83-130 Pelplin
Strona internetowa

Pelplin (niem. Pelplin, kaszb. Pôłplëno) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pelplin.

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gdańskiego. Pelplin jest lokalnym węzłem komunikacyjnym, krzyżują się tu: droga wojewódzka nr 229 z drogą nr 230, w pobliżu miasta znajduje się węzeł drogowy Pelplin autostrady A1 z drogą wojewódzką nr 229. Przez miasto biegnie magistrala kolejowa - Chorzów Batory-Tczew. Według danych GUS z 31 grudnia 2009, miasto liczyło 8320 mieszkańców.

Położenie[edytuj]

Miasto położone jest w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie tczewskim, nad rzeką Wierzycą. Geograficznie Gmina i Pelplin położony jest w obrębie dwóch mezoregionów fizyczno-geograficznych – Pojezierza Starogardzkiego (część centralna i zachodnia) oraz Doliny Kwidzyńskiej (część wschodnia), która jest częścią makroregionu Doliny Dolnej Wisły. Etnicznie należy do regionu zwanego Kociewiem. Położenie geograficzne a także struktura środowiska przyrodniczego (wynik zlodowacenia bałtyckiego oraz procesów przyrodniczych po ustąpieniu lądolodu) determinują większość warunków naturalnych – jest to gmina o wiodącej funkcji rolniczej.

Historia[edytuj]

Historia Pelplina nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów, przybyłych tu z Bad Doberan w Meklemburgii. W 1274 wieś (wtedy zwana Polplin) z przyległymi terenami została nadana zakonowi przez księcia pomorskiego Mściwoja II. Od 1821 stolica diecezji chełmińskiej (po przeniesieniu z Chełmży), od 1992 diecezji pelplińskiej. W 1931 Pelplin otrzymał prawa miejskie. Od 1994 z Pelplina nadaje Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej – Radio Głos.

Z kart historii[edytuj]

Nazwy Pelplina[edytuj]

W tekstach średniowiecznych spotykamy nazwę Poplin (1274), Polplyn (1298), Poplin (1301), Polpelin (1306), a później Paplin lub Peplin (1583). Nazwę tę wywodzono dawniej od rzeczownika "pło", jezioro. Dziś przeważa opinia, że jest ona patronimiczna i pochodzi od nazwiska Pepła.

II wojna światowa[edytuj]

Wybuch II wojny światowej otworzył najbardziej tragiczny rozdział w historii Pelplina. Seminarium Duchowne stało się m.in. więzieniem, gdzie przeprowadzano połączone z torturami przesłuchiwania więźniów. 20 października 1939 r. po procesji, jaka przeszła przez miasto, zamordowano pelplińskich profesorów, kanoników i pracowników Kurii, którzy znajdowali się na miejscu. Śmierć poniosło także kilku świeckich mieszkańców Pelplina.

 Osobny artykuł: Krwawa jesień pelplińska.

Demografia[edytuj]

 • Piramida wieku mieszkańców Pelplina w 2014 roku [2].


Piramida wieku Pelplin.png

Turystyka[edytuj]

Zabytki[edytuj]

Gotyckie malowidła ścienne w krużgankach dawnego klasztoru Cystersów
 • Gotycki pocysterski zespół klasztorny –
  • kościół z końca XIII-poł. XIV wieku, sklepienia z XIV, XV w. i 1557 r. (Antoni Schultes z Gdańska), odnawiany i częściowo rekonstruowany w latach 1894-99, duża trójnawowa bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi o układzie nawy głównej imitującej układ halowy, z prosto zamkniętym prezbiterium i transeptem; bogate wyposażenie wnętrza – gotyckie stalle z połowy XV w., jedne z najcenniejszych w Polsce, o bogatej dekoracji; wielki manierystyczny ołtarz główny z lat 1623-24 z obrazami Hermana Hana (Koronacja Marii, Wizja św. Bernarda) oraz bogatą dekoracją rzeźbiarską; manierystyczne ołtarze w nawach bocznych i przy filarach nawy głównej z obrazami Hermana Hana (słynny Pokłon pasterzy), A. Stecha, B. Strobla.
  • Do kościoła od południa przylega budynek dawnego klasztoru z XIV w. – trójskrzydłowy z wirydarzem i otaczającymi go krużgankami, w których malowidła gotyckie z XV wieku oraz obrazy z końca XVII w. malowane przez A. Stecha i jego warsztat.
 • Kościół Bożego Ciała – gotycki z około 1417 roku; w drugiej połowie wieku XVII stał się kościołem parafialnym dla rozwijającej się wokół klasztoru osady wiejskiej.
 • Cmentarz, na którym pochowani są między innymi Aleksander Karczyński, ks. Janusz Stanisław Pasierb
 • Muzeum Diecezjalne – z bogatymi zbiorami sztuki gotyckiej (Biblia Gutenberga)
 • Klasycystyczny pałac biskupi z około 1837 r.

Edukacja[edytuj]

Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II
 • Przedszkole Nr 1 w Pelplinie
 • Przedszkole Nr 2 w Pelplinie
 • Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II
 • Zespół Szkół Nr 2 im. Biskupa Konstantyna Dominika
 • Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Pelplinie
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
 • Zespół Szkół Policealnych "Przyszłość" - szkoła prywatna
 • Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II
 • Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Tczewie im. Janiny Garści filia w Pelplinie
 • Niepubliczna Diecezjalna Szkoła Muzyczna II stopnia w Pelplinie, Studium Organistowskie Diecezji Pelplińskiej

Gospodarka[edytuj]

Główne sektory gospodarki:

Największe przedsiębiorstwa[potrzebny przypis]:

 • "Pelbud" Adam Kwidziński
 • Wydawnictwo "Bernardinum" Sp. z o.o.
 • "Colmec" Sp. z o.o.
 • Zakład Masarski "Rąbała"
 • Zakłady Mięsne "Michna" Sp. z o.o.

Na początek 2016 r. w miejscowości Rajkowy (gm. Pelplin) przewidywano oddanie do użytku pierwszego z dwóch bloków (o mocy 800 MW każdy) planowanej węglowej Elektrowni Północ. Siłownia z infrastrukturą miała zająć położony nad Wisłą teren o pow. ok. 200 ha, . Koszt realizacji inwestycji miał wynieść 12 mld zł, a zainteresowanym inwestorem jest Spółka Elektrownia Północ, należąca do międzynarodowej grupy Kulczyk Investments SA, działającej głównie w sektorach: ropa naftowa i gaz, surowce mineralne, wytwarzanie energii, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną i gazem. Pierwotnie zakładano, że prace przy budowie rozpoczną się w roku 2012 roku, jednakże ze względów formalnoprawnych nie rozpoczęły się do dnia dzisiejszego[3].

Sport[edytuj]

KS Wierzyca Pelplin – Klub Sportowy założony w 1956 roku w Pelplinie. Do największych sukcesów klubu, można zaliczyć:

 • Piłka nożna

Zdobycie Regionalnego Pucharu Polski (2004/2005) Awans do IV ligi (2004/2005) Awans do III ligi (2006/2007)

 • Koszykówka

Historyczny awans do II ligi jako SKS Polpharma II Pakmet Pelplin, następnie jako Wierzyca Pelplin.

 • Sekcje Klubu Sportowego "Wierzyca" Pelplin - Rok Założenia: 1956 r., Barwy: bordowo-czarno-białe[potrzebny przypis]

Karate – Dane podstawowe

Istnieje od 1991 roku. W latach 1999 - 2003 należała do Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego Fudokan. Sekcja uczestniczyła w tych latach w wielu obozach i stażach szkoleniowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Na ten czas przypada również wiele sukcesów sportowych naszych zawodników. Od 1 czerwca 2003 roku sekcja była członkiem miejskiego klubu sportowego KS "Wierzyca" Pelplin. Posiadała licencję wydaną przez Polski Związek Karate była zrzeszona w Podkomisji Karate Shotokan W.S.I. PZK. Od 2008 roku jest nie zrzeszona[potrzebny przypis].

KS Centrum Pelplin – klub założony w 1998 roku. Największym sukcesem klubu, jest awans do A-Klasy. W 2008 roku klub obchodził będzie 10-lecie istnienia[potrzebny przypis].

MUKS Olimpijczyk Pelplin – klub lekkoatletyczny założony w 2005 roku[potrzebny przypis]

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie:

Przypisy

 1. Stan w dniu 31 XII 2009 r.. „Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym”, 2010-06-11. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118. 
 2. http://www.polskawliczbach.pl/Pelplin, w oparciu o dane GUS.
 3. Maciej Sandecki Wojewoda z PiS blokuje elektrownię Kulczyka. Burmistrz z PiS rozczarowany [dostęp 13.01.2016]

Linki zewnętrzne[edytuj]