Pendulum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pendulum
Ilustracja
Grupa podczas koncertu w Londynie, 2007
Rok założenia

2002

Pochodzenie

Perth, Australia

Gatunek

drum'n'bass, rock elektroniczny[1]

Aktywność

Od 2002

Wydawnictwo

Breakbeat Kaos, Warner Music UK, Earstorm, Atlantic Records

Powiązania

Xygen, Knife Party, DJ Fresh, Freestylers, Adam F

Skład
Rob Swire
Gareth McGrillen
Paul Harding
Peredur ap Gwynedd
Kevin Sawka
Byli członkowie
Paul Kodish
Ben Mount
Strona internetowa

Pendulum – australijsko-brytyjski zespół tworzący muzykę drum & bassową i undergroundową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w australijskim Perth w 2002 roku, a jego pierwszy singiel, "Vault", ukazał się w 2003 roku. Po wydaniu kilku kolejnych singli Pendulum wydał w 2005 roku swoją debiutancką płytę Hold Your Colour. Drugi album wydany w 2008 roku, In Silico, niósł za sobą dużą zmianę w stylu muzycznym Pendulum - zespół jak dotąd tworzył muzykę spod gatunku drum and bass, nowy album można było zaś sklasyfikować jako elektroniczny rock. Trzeci album studyjny pt. Immersion ukazał się 24 maja 2010.

W 2012 roku grupa ogłosiła przerwę w koncertowaniu i wydawaniu nowych piosenek (hiatus), a członkowie Rob Swire i Gareth McGrillen skupili się na swoim projekcie Knife Party. W połowie 2014 Rob Swire zapowiedział nowy album Pendulum, który miał się ukazać pod koniec roku, a następnie przełożył jego wydanie na 2015. Latem 2017 roku wyruszyli w pierwszą od dawna trasę koncertową, grając na takich festiwalach jak South West Four czy Ultra Korea. W sierpniu 2017 roku na portalu społecznościowym Swire zapowiedział, że zamierza rozpocząć prace nad nowym albumem [2].

Czwarty album grupy wydany został 29 czerwca 2018 roku. Nie zawierał on jednak nowego materiału, a jedynie remiksy piosenek zespołu wykonane m.in. przez Noisie, Skrillexa czy Moby.

Pendulum Trinity[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2019 roku zespół ogłosił nowy projekt - Pendulum Trinity. Już w sierpniu tego samego roku pojawił się na on scenie podczas festiwalu South West Four. W skład koncertującej części zespołu weszli: Rob Swire, Gareth McGrillen oraz Paul Harding. Trasa koncertowa ma przebiegać przez cztery kontynenty.

W styczniu 2020 roku, po blisko dziesięciu latach przerwy od ostatniego nowego wydania, na Instagramie wokalisty zespołu ukazała się trzydziestosekundowa zapowiedź nowej piosenki "Nothing For Free"[3]. Jej oficjalna premiera odbyła się miesiąc później, podczas koncertu na żywo w Perth[4].

14 marca 2020 roku, podczas transmisji Rampage 2020 w studiu Pendulum, zespół zaprezentował kolejny nowy utwór pt. „Driver”. Utwór zwiastuje prawdopodobny powrót zespołu, można w nim usłyszeć słowa „We go back”[5].

17 września 2020 roku, Pendulum, po prawie dekadzie wydawniczej przerwy, wydali dwa single - "Nothing For Free" oraz "Driver". 18 września tego samego roku odbyła się premiera klipu do utworu "Nothing For Free".

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Po wydaniu albumu In Silico, grupa została szeroko skrytykowana przez użytkowników forum Dogs on Acid (na którym regularnie się udzielała) za "sprzedanie się" i opuszczenie undergroundu na rzecz mainstreamu oraz komercyjnego sukcesu. Po kolejnych falach krytyki, gdy w 2009 roku utwór Propane Nightmares osiągnął 9. miejsce w UK Singles Chart, Rob Swire po raz ostatni wypowiedział się na łamach forum i wraz z resztą muzyków przestał się na nim udzielać.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Live, Melbourne 2010
 Osobny artykuł: Dyskografia Pendulum.

Członkowie zespołu[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Timeline[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jason Birchmeier: Pendulum Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-27]. (ang.).
  2. Rob Swire, I am so fucking bored of EDM and lit drops and Serum patches and fEsTiVaL bAsS. I'm gonna make a new Pendulum album, @rob_swire, 2017 [dostęp 2020-02-27] (ang.).
  3. Rob Swire na Instagramie: „30 second WIP demo”, Instagram [dostęp 2020-02-27] (pol.).
  4. Niko Sani, Pendulum Debuts New Music for the First Time in 10 Years, EDM.com - The Latest Electronic Dance Music News, Reviews & Artists [dostęp 2020-02-27] (ang.).
  5. WeAreRampageEvents: Rampage Radio from Pendulum HQ - Pendulum Trinity. youtube.com. [dostęp 2020-04-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]