People for the Ethical Treatment of Animals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
People for the Ethical Treatment of Animals
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Norfolk (Wirginia)

Data założenia

1980

Rodzaj stowarzyszenia

Organizacja non-profit

Profil działalności

Walka o prawa zwierząt

Prezes

Ingrid Newkirk

Członkowie

5 milionów

brak współrzędnych
Strona internetowa

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), pol. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (pet – z ang.zwierzę domowe”) – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk w stanie Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.

Według oficjalnej strony PETA należy do niej ponad 5 milionów osób[1], co czyni ją największą na świecie organizacją zajmującą się prawami zwierząt[potrzebny przypis]. PETA utrzymuje, że stara się działać głównie przez edukację, reklamy, pokojowe protesty i pikiety[1].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W 2007 PETA opublikowała promujący wegetarianizm film pt. Twoja mamusia zabija zwierzęta. Fala krytyki spadła nie tak bardzo ze względu na dzieło, lecz na to, iż tytuł i szokujący plakat są adresowane bezpośrednio do dzieci. Utwór reklamuje rysunek w stylu komiksowym przedstawiający kobietę ubraną w stereotypowy fartuch gospodyni domowej, z sadystycznym wyrazem twarzy. W lewej ręce trzyma za uszy królika, prawą dźga go nożem kojarzącym się raczej z gangsterką, niż kuchnią[2]. Później PETA opublikowała plakat pt: Twój tatuś zabija zwierzęta przedstawiający wędkarza niemniej okrutnie szlachtującego ryby. W przeciwieństwie do poprzedniego, ten obraz nie jest reklamą innego medium. PETA oświadczyła, że tym sposobem pomaga dzieciom poznać prawdę[3].

PETA uznaje picie mleka za nieetyczne. Sparodiowała kampanię społeczną Got Milk tworząc Got Beer co można przetłumaczyć jako pij piwo. Niedługo później w szkolnych gazetkach członkowie PETA twierdzili, że mleko powoduje trądzik, otyłość, choroby serca, nowotwory, udary mózgu. Organizacja Matki Przeciwko Pijanym Kierowcom oskarżyła ich o promowanie wśród dzieci alkoholu[4].

PETA publikuje plakaty, na których gwiazdy lub osoby prywatne są półnagie[5]. Promują wegetarianizm lub mówią: Lepiej być nago niż w futrze. Nagość bywa także publiczna[6].

W 2011 NBC odmówiła emisji reklamy w trakcie Super Bowl, na której ubrane tylko w bieliznę młode kobiety zajmują się w sposób niedwuznaczny warzywami. W większości o fallicznym kształcie[7].

Działalność PETA budzi kontrowersje ze względu na fakt, że na każde 2–3 tysiące zwierząt odbieranych co roku przez działaczy organizacji większość (83–85%) jest zabijanych. Od 1998 PETA zlikwidowała około 19 tysięcy zwierząt. PETA oświadczyła, że eutanazja zwierząt jest dokonywana tylko z konieczności, głównie z powodu chorób zwierząt[8].

Do 2001 PETA wspierała finansowo organizacje, które rząd amerykański uznaje za terrorystyczneEarth Liberation Front czy Animal Liberation Front[9].

W 2017 roku PETA doprowadziła do bankructwa fotografa, który opublikował w Wikipedii zdjęcie małpy, która zrobiła sobie selfie jego aparatem. PETA walczyła z nim w amerykańskim sądzie, aby przyznać kreatywne prawa autorskie zwierzęciu[10].

W 2019 roku firma Google uhonorowała tragicznie zmarłego 13 lat wcześniej australijskiego przyrodnika Steve'a Irwina, prezentując w dzień jego urodzin okolicznościowy Google Doodle z jego podobizną. PETA skrytykowała to posunięcie, publikując na serwisie Twitter post, mówiący, że przyrodnik za swojego życia nie odnosił się w odpowiedni sposób do badanych przez siebie zwierząt i Google, upamiętniając go, promuje negatywne wzorce. Komunikat spotkał się z ogromnym negatywnym odzewem, a miliony internautów z całego świata posądziło PETA o znieważenie pamięci naukowca[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b About PETA
 2. PETA Tells Kids to Run From Daddy | Fox News, www.foxnews.com [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-02] (ang.).
 3. PETA's Comic for Kids Takes Aim at Dads Who Fish | PETA, www.peta.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 4. BBC News | HEALTH | Anti-milk ad campaign 'will continue', news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-26].
 5. Pamela Anderson Shows That All Animals Have the Same Parts, secure.peta.org [dostęp 2017-11-26].
 6. File:PETA Lettuce Ladies.JPG
 7. Lisa de Moraes - The TV Column: NBC Bans PETA's Suggestive Super Bowl Ad, www.washingtonpost.com [dostęp 2017-11-26].
 8. Animal Rights Uncompromised: 'No-Kill' Shelters | PETA, www.peta.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 9. PETA and Euthanasia. Newsweek, 28 kwietnia 2008. [dostęp 2009-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 marca 2009)].
 10. Photographer Being Sued By A Monkey Over Its 'Selfie' Is Now Broke, „IFLScience” [dostęp 2017-07-15] (ang.).
 11. Print Email Facebook Twitter More PETA faces backlash over 'rage marketing' tweets criticising late conservationist Steve Irwin. abc.net.au. [dostęp 2019-02-25]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]