People for the Ethical Treatment of Animals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peta.svg

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) (pl. Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt, pet – z ang. "zwierzę domowe") – międzynarodowa organizacja non-profit powstała w roku 1980 z siedzibą w Norfolk, Wirginia, USA. Jej główną działalność stanowi walka o prawa zwierząt. Prezesem i współzałożycielem organizacji jest Ingrid Newkirk.

Według oficjalnej strony PETA należy do niej ponad 3 miliony osób[1], co czyni ją największą na świecie organizacją zajmującą się prawami zwierząt[potrzebny przypis]. PETA stara się działać głównie przez edukację, reklamy, pokojowe protesty i pikiety[1].

Kontrowersje[edytuj]

W 2007 roku PETA opublikowała lansujący wegetarianizm film pt. Twoja mamusia zabija zwierzęta[2]. Fala krytyki spadła nie tak bardzo ze względu na dzieło, lecz na to, iż tytuł i szokujący plakat są adresowane bezpośrednio do dzieci. Utwór reklamuje rysunek w stylu komiksowym przedstawiający kobietę ubraną w stereotypowy fartuch gospodyni domowej, z sadystycznym wyrazem twarzy. W lewej ręce trzyma za uszy królika, prawą dźga go nożem kojarzącym się raczej z gangsterką, niż kuchnią[3]. Później PETA opublikowała plakat pt: Twój tatuś zabija zwierzęta przedstawiający wędkarza niemniej okrutnie szlachtującego ryby. W przeciwieństwie do poprzedniego, ten obraz nie jest reklamą innego medium. PETA oświadczyła, że tym sposobem pomaga dzieciom poznać prawdę[4].

PETA nie uznaje picia mleka za etyczne. Sparodiowała kampanię społeczną Got Milk tworząc Got Beer co można przetłumaczyć jako pij piwo. Niedługo później w szkolnych gazetkach członkowie PETA twierdzili, że mleko powoduje trądzik, otyłość, choroby serca, nowotwory, udary mózgu. Organizacja Matki Przeciwko Pijanym Kierowcom oskarżyła ich o promowanie wśród dzieci alkoholu[5].

PETA publikuje plakaty, na których gwiazdy lub osoby prywatne są półnagie[6]. Promują wegetarianizm lub mówią: Lepiej być nago niż w futrze[7]. Nagość bywa także publiczna[8].

W 2011 roku NBC odmówiła emisji reklamy w trakcie Super Bowl, na której ubrane tylko w bieliznę młode kobiety zajmują się w sposób niedwuznaczny warzywami. W większości o fallicznym kształcie[9].

Działalność PETA budzi kontrowersje ze względu na fakt, że na każde 2-3 tys. zwierząt odbieranych co roku przez działaczy organizacji większość (83%-85%) jest zabijanych. Od 1998 PETA zlikwidowała około 19 tys. zwierząt. PETA oświadczyła, że eutanazja zwierząt jest dokonywana tylko z konieczności, głównie z powodu chorób zwierząt[10].

Do 2001 roku PETA wspierała finansowo organizacje, które rząd amerykański uznaje za terrorystyczneEarth Liberation Front czy Animal Liberation Front[11][12].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]