Pepperoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pakowane pepperoni

Pepperoni, także peperonikiełbasa pochodzenia włoskiego o ostrym smaku (nazwa wywodzi się od papryki), zbliżona do salami. Oryginalnie wieprzowo-wołowa z dodatkiem podrobów, suszona na świeżym powietrzu (ewentualnie wędzona w relatywnie niskiej temperaturze), dojrzewająca przez sześć do dziesięciu miesięcy. Rozpowszechniona w kuchni amerykańskiej.

Produkcja przemysłowa[edytuj | edytuj kod]

Wędliny zbliżonego typu znane były już w czasach rzymskich, a włoskie metody ich wyrobu nie zmieniały się znacząco z upływem czasu. Znaczne zmiany w metodzie produkcji, a także składnikach, zaszły natomiast w Stanach Zjednoczonych, gdzie pepperoni sprowadzili imigranci włoscy, a następnie opracowano przemysłowe metody produkcji (początek XX wieku, zwłaszcza przedsiębiorstwo Armour and Company). Objęły one m.in. metody schładzania i kontroli wilgotności, dzięki którym możliwa stała się produkcja pepperoni przez cały rok – we Włoszech bowiem wyrabia się je tradycyjnie jedynie na przełomie jesieni i zimy. W produkcji przemysłowej wprowadzono także dodatek kultur bakterii fermentacji mlekowej, przez co uzyskać można było zbliżony smak bez długotrwałego dojrzewania, ograniczając czas produkcji z kilku miesięcy do kilku dni czy nawet godzin. Szeroko stosuje się także dodatki pszeniczne i sojowe.

W kuchni amerykańskiej[edytuj | edytuj kod]

W kuchni amerykańskiej rzadko spożywana jest samodzielnie, a przeważnie stanowi dodatek do pizzy, składnik nadzienia do calzone lub sosów do makaronu. Stanowi zapewne jedyną odmianę salami spożywaną na ciepło. Już na początku XX wieku połączenie pepperoni i sera było najpopularniejszym zestawem dodatków do pizzy w pizzeriach Nowego Jorku; współcześnie także jest to częste zestawienie. Pepperoni produkowane masowo w Stanach Zjednoczonych różni się jednak znacząco od oryginalnych wyrobów włoskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrew E. Smith (red.), The Oxford Companion to American Food and Drink, Oxford University Press 2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]