Pepsi Blue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pepsi Blue
napój bezalkoholowy
Ilustracja
Rodzaj napój
Data i miejsce powstania 2002
Stany Zjednoczone
Data wycofania 2004 (Kanada)
Producent PepsiCo
Dystrybutor PepsiCo.
Uwagi
Strona internetowa

Pepsi Blue – bezalkoholowy napój gazowany o smaku jagodowym produkowany w USA przez PepsiCo. Cechuje się charakterystycznym błękitnym kolorem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Napój po raz pierwszy pojawił się w połowie 2002 roku w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i miał stanowić konkurencję dla Vanilla Coke produkowanej przez Coca-Colę[1]. Dwa lata później zniknął jednak z tamtejszych rynków, chociaż wciąż jest dostępny w innych krajach. Smak Pepsi Blue został określony przez producenta jako jagodowy, a jego wybór poprzedziły dziewięciomiesięczne testy ponad stu smaków. Wielu konsumentów określa jednak jego smak jako jagodowy lub malinowy, a sam napój za bardziej słodki i lepki od zwykłej coli. W celu uzyskania błękitnego koloru wykorzystano błękit brylantowy FCF (E133)[2]. Pepsi swój flagowy produkt postanowiło wprowadzić na rynek w „ubarwionej” wersji, po sukcesie jaki w 2001 roku odniósł Mountain Dew Code Red, podnosząc wyniki sprzedaży PepsiCo. o 6 procent[1].

Kampania reklamowa[edytuj | edytuj kod]

Chociaż PepsiCo. przeprowadziło wielką kampanię reklamową napoju, włączając w nią piosenkarkę Britney Spears, zespoły Sev i Papa Roach, jak również filmy Włoska robota i Garfield , to poniosła ona komercyjną klapę i sprzedaż pozostała na niskim poziomie. W wielu centrach handlowych w USA napój w ramach promocji był rozdawany za darmo.

W Manili na Filipinach, Pepsi Blue była sprzedawana przez pewien czas w 2002 roku, by uczcić zdobycie mistrzostwa przez Ateneo Blue Eagles w Uniwersyteckim Stowarzyszeniu Lekkoatletycznym. W 2011 r. Pepsi wydała w Manili podobny produkt do Pepsi Blue zwany Pepsi Pinas[3]. Z kolei w Indiach Pepsi Blue była sprzedawana podczas Mistrzostw Świata w Krykiecie jako gest poparcia dla indyjskiego zespołu, który nosi niebieskie stroje.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]