Per Ahlberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Per Erik Ahlberg (ur. 1963) – szwedzki paleontolog, zajmujący się w szczególności pochodzeniem tetrapodów i ich wczesną ewolucją.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył University of Oxford, a w 1989 roku uzyskał doktorat z zoologii na Uniwersytecie Cambridge. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny zoologii i paleontologii. Jednym z nazwanych przez niego taksonów zwierząt jest Elginerpeton – rodzaj wczesnego czworonoga. Uczestniczył również w opisaniu środkowodewońskich tropów wczesnych tetrapodów z Zachełmia[1]. Sam Ahlberg ocenił tę publikację jako najważniejszą w jego ponaddwudziestoletniej karierze jako paleontologa[2]. Obecnie Per Ahlberg jest profesorem w Centrum Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Uppsali[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Niedźwiedzki, Piotr Szrek. Tetrapod – odkrycie polskich naukowców. „Newsletter Plus”. 2 (29), s. 1–2, 2010. Ministerstwo Środowiska. 
  2. Walking with tetrapods (ang.). nature.com. [dostęp 3 września].
  3. Per Ahlberg (ang.). EBC – Uppsala Universitet. [dostęp 3 września 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-20)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Eva Barkeman: Per Ahlberg (szw.). Vetenskapsrådet. [dostęp 3 września 2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-24)].