Perktarit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Perctarit)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Perktarit
król Longobardów
Okres panowania od 661
do 662
król Longobardów
Okres panowania od 671
do 688
Dane biograficzne
Śmierć 688
Ojciec Aripert I
Żona Rodelinda
Rodzeństwo Godepert
Dzieci Cunipert,
Wigilinda

Perktarit (również Berthari) (ur. ? – zm. 688) – król Longobardów w latach 661662 a następnie w okresie 671688.

Był synem i następcą Ariperta I. Dzielił władzę z bratem Godepertem. Był katolikiem, a Godepert arianinem. Rządził z Mediolanu, a Godepert z Pawii. Godepert wezwał na pomoc Grimoalda I księcia Benewentu w wojnie z Perktaritem, lecz benewentańczycy zabili go i przejęli królestwo, zmuszając Perktarita do ucieczki. Najpierw udał się na dwór awarskiego kagana Kakara. Jednak jego żona Rodelinda i ich syn Cunipert zostali pojmani przez Grimoalda i odesłani do Benewentu. Powrócił wkrótce potem i spiskował przeciw Grimoaldowi, ale musiał znowu uciekać do Francji. Gdy Grimoald zatwierdził traktat z Frankami, Perktarit przygotowywał ucieczkę do Anglii, ale wcześniej dotarły do niego wiadomości o śmierci Grimoalda.

W 671 powrócił z wygnania i odzyskał królestwo, które było rządzone w imieniu Garibalda, syna Grimoalda. Ustanowił katolicyzm oficjalną religią, lecz nie uznawał zwierzchnictwa papiestwa. Zawarł pokój z Bizancjum i związał Cuniperta z tronem w 678. Walczył z buntem Alahisa, księcia Tarentu i Bresci i został zabity w wyniku spisku w 688. Była to tylko kampania, mimo że pojmał księcia, wybaczył mu i uwolnił go.

Jego córka Wigilinda posłubiła Grimoalda II księcia Benewentu, syna Romualda I. Jego rządy zwracają uwagę nie ze względu na militarne osiągnięcia, lecz z powodu religijnych darowizn. Wybudował kościoły świętej Agaty i Dziewicy (poza murami) w Pawii. Jego następcą był bardziej wojowniczy syn, który miał bezskutecznie walczyć z człowiekiem pojmanym i uwolnionym przez ojca.