Przejdź do zawartości

Percy Spencer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Percy Spencer
Pełne imię i nazwisko

Percy Lebaron Spencer

Data i miejsce urodzenia

9 lipca 1894
Howland

Data i miejsce śmierci

8 września 1970
Newton

Zawód, zajęcie

inżynier, wynalazca

Percy Lebaron Spencer (ur. 9 lipca 1894 w Howland, zm. 8 września 1970 w Newton) – amerykański inżynier i wynalazca, który zasłynął jako wynalazca mikrofalówki. Percy Spencer był wynalazcą który nie skończył nawet szkoły podstawowej[1].

Jego ojciec zmarł, gdy Spencer miał 3 lata, a matka opuściła go jakiś czas później. Mieszkał u ciotki. W wieku 12 lat zaczął pracować w przędzalni jako praktykant maszynisty.

W 1912 r. wstąpił do US Navy i został radiotelegrafistą. Pracował w Nebenbei przy Wireless Specialty Apparatus, u jednego z wiodących producentów odbiorników w USA. Pracował tam także, gdy opuścił marynarkę w 1918 r. Nabył tam teoretyczne i praktyczne umiejętności. Pracował od 1925 w Raytheon, była to wówczas mała firma, która produkowała lampy elektronowe stosowane m.in. we wzmacniaczach radiowych. Spencer został kierownikiem laboratorium badawczego firmy Raytheon z siedzibą w pobliżu MIT, z którą miał liczne kontakty.

W 1941 r. w Raytheon zaczęto produkować magnetrony, będące częściami radaru i służące do generowania mikrofal. Kiedy pracujący tam Spencer rozwinął system produkcji magnetronu, produkcja wzrosła z 17 do 2600 sztuk dziennie. Za jego pracę US Navy przyznała mu Distinguished Public Service Award.

W 1945 przez przypadek zaobserwował rozgrzewanie się substancji pod wpływem mikrofal. W 1947 r. firma Raytheon oferowała pierwszą mikrofalówkę o nazwie Radarange, która miała wysokość 1,5 m, ważyła 300 kg i kosztowała 5 tys. USD (ok. 60,8 tys. USD w 2021[a]).

W swojej karierze opatentował 300 wynalazków. Spencer miał żonę i 3 dzieci.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wartość obliczana na podstawie danych inflacji Stanów Zjednoczonych:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Z poligonu prosto do kuchni, czyli krótka historia mikrofalówek – Deccoria.pl [online], deccoria.pl [dostęp 2019-03-07] (pol.).