Peresław Zaleski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na miasto z lotu ptaka
Peresław Zaleski
Переславль-Залесский
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód jarosławski
Populacja 
• liczba ludności

42 900 (2005)
Nr kierunkowy +48 535
Kod pocztowy 152020–152040
Położenie na mapie obwodu jarosławskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu jarosławskiego
Peresław Zaleski
Peresław Zaleski
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Peresław Zaleski
Peresław Zaleski
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Peresław Zaleski
Peresław Zaleski
Ziemia 56°44′N 38°51′E/56,733333 38,850000
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Peresław Zaleski (ros. Переславль-Залесский, Pieriesławl-Zalesskij) – miasto w Rosji, w obwodzie jarosławskim, siedziba władz regionu, końcowa stacja linii kolejowej MoskwaJarosław, na nitce od miasta Bieriedniejewo. Ludność: 42,9 tys. mieszkańców w 2005 roku.

Geografia[edytuj]

Miasto położone w odległości 140 km od Moskwy przy szosie jarosławskiej, na brzegu jeziora Pleszczejewo. Siedziba władz Parku Narodowego „Pleszczejewo oziero”. Nazwa Zaleski oznacza, że miasto leży na ziemiach historycznej Rusi Zaleskiej i nazwano je tak, aby odróżnić od Perejasławia na Ukrainie.

Monastyr Goricki

Historia[edytuj]

Herb (1781)

Miasto zostało założone w 1152 przez księcia Jurija Dołgorukiego i nazwano je na cześć Perejasławia, grodu na Rusi Kijowskiej (początkowo także nosił nazwę Perejasław Zaleski, później przekształconą w Peresław Zaleski). W 1220 roku urodził się w Perejasławiu książę Aleksander Newski. W latach 1276-1293 (z przerwą), syn Aleksandra Newskiego, Dymitr Aleksandrowicz, książę Perejasławia panował jako wielki książę włodzimierski, ale jego rezydencja znajdowała się w Perejasławiu (z tego powodu miasto stało się faktyczną stolicą księstw północnoruskich). W 1302, po śmierci syna Dymitra, Iwana Dymitrewicza, miasto, zgodnie z jego testamentem, przeszło pod władzę Księstwa Moskiewskiego. W 1382 i 1408 Perejasław był rozgrabiony przez ordę mongolską, a w 1608 roku zdobyty przez wojska polsko-litewskie. Mocno ucierpiał także w okresie wielkiej smuty. W 1692 roku car Piotr I Wielki podjął decyzję o budowie ćwiczebnej floty wojennej na niewielkim jeziorze Pleszczejewo, co było początkiem rosyjskiej marynarki wojennej. Od XVIII wieku – centrum prowincji w guberni moskiewskiej, od 1775 roku w guberni włodzimierskiej. W 1884 roku zbudowano tutaj wodociąg. W epoce ZSRR centrum rejonu peresławskiego.

Sobór św. Mikołaja

Gospodarka[edytuj]

W mieście znajdują się duże zakłady chemiczne „Kodak”, produkujące także syntetyczne tkaniny. Mieszczą się tutaj też zakłady maszynowe i przemysłu spożywczego oraz tytoniowego. W okolicznych Talicach znajduje się muzeum kolei wąskotorowej. Pod Peresławiem, we wsi Wieśkowo, położony jest Instytut Programowania Rosyjskiej Akademii Nauk. W mieście działa Uniwersytet Miasta Peresławia.

Zabytki[edytuj]

Peresław Zaleski to miasto bardzo bogate w zabytki staroruskiej architektury. Znajduje się tutaj pięć klasztorów (Goricki Zaśnięcia Matki Bożej, Trójcy Świętej i Daniela Słupnika, św. Teodora Stratylatesa, św. Mikołaja i Nikitski), sobór Przemienienia Pańskiego z XII wieku (najstarszy zabytek architektury północno-wschodniej Rusi), cerkiew św. Piotra Moskiewskiego z 1585 roku i wiele innych cerkwi. W centrum miasta zachował się wał miejski, okrążający historyczne centrum miasta.

W odległości 2 km na północny zachód od miasta znajduje się zabytek archeologiczny „Kleszczinskij kompleks”. Centrum kompleksu stanowi miasto Kleszczin, w którym zachowały się drewniano-ziemne wały z XII wieku. Zachował się również obiekt kultu pogańskiego Słowian – „Błękitny kamień” – ogromny głaz ważący ok. 4 ton.

Miasto wchodzi w skład tzw. Złotego Pierścienia Rosji. Znajduje się tutaj kilka hoteli.

W mieście znajduje się państwowy historyczno-architektoniczny skansen (na terytorium dawnego monasteru Gorickiego), muzeum „Bucik Piotra I” (z 1803 roku, jedno z najstarszych prowincjonalnych muzeów w Rosji), inne muzea: żelazek, dzbanków, masek, kolei wąskotorowej we wsi Talicy.

Religia[edytuj]

W mieście znajduje się 5 klasztorów, w tym cztery czynne – żeńskie: św. Mikołaja i św. Teodora oraz męskie: Trójcy Świętej św. Daniela i św. Nikity. Dawny Goricki Monaster Zaśnięcia Matki Bożej mieści muzeum, znajduje się tutaj również wiele cerkwi, w tym sobór Przemienienia Pańskiego. W XVIII i XIX wieku Peresław był ośrodkiem eparchii, później w mieście pracowało Wyższe Seminarium Duchowne.

Linki zewnętrzne[edytuj]