Perez Hilton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perez Hilton
Ilustracja
Imię i nazwisko Mario Armando Lavandeira, Jr
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1978
Miami, Floryda, Stany Zjednoczone
Zawód Bloger, Osobowość medialna
Lata aktywności od 2001

Mario Armando Lavandeira, Jr (ur. 23 marca 1978), bardziej znany jako Perez Hilton – amerykański publicysta, bloger oraz osobowość medialna, rzadziej aktor. Jego blog, Perezhilton.com (dawniej PageSixSixSix.com) zawiera plotki na temat celebrytów, nierzadko kontrowersyjne.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Hilton urodził się w Miami na Florydzie. Jego rodzice pochodzą z Kuby. W 1996 roku ukończył Belen Jesuit Preparatory School oraz uzyskał dyplom New York University cztery lata później. W 2002 roku przeniósł się na stałe do Los Angeles.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu New York University i przed rozpoczęciem kariery blogera Hilton próbował swoich sił jako aktor. Karierę blogera rozpoczął w 2004 roku. W marcu 2005 roku jego strona PageSixSixSix.com została okrzyknięta przez plotkarski program The Insider "najbardziej znienawidzoną stroną". Popularność jego blogów rosła (30 lipca 2007 roku strona perezhilton.com osiągnęła ponad 8.82 milionów wejść w ciągu doby)[1]. W sierpniu 2007 roku Hilton przedwcześnie ogłosił śmierć kubańskiego przywódcy Fidela Castro i ogłosił, że jest pierwszą osobą, która podała tę informację do publicznej wiadomości[2] Wywołało to niemałe zaskoczenie, zwłaszcza gdy okazało się, że Castro żyje. Bloger niejednokrotnie musiał się później z tego tłumaczyć. Hilton pojawiał się również gościnnie w programach telewizyjnych i serialach.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Blog Hiltona, a także on sam często wywołują kontrowersje. W październiku 2007 roku Hilton został pozwany przez Zomba Label Group o naruszenie praw autorskich. Powodem wytoczenia procesu było nielegalne umieszczenie nagrań Britney Spears na jego stronie Perezhilton.com. Nagrania zawierały 10 kompletnych piosenek oraz kilka nieukończonych nagrań[3]. W tym samym czasie Samantha Ronson wytoczyła Hiltonowi proces po tym jak na stronie blogera pojawiła się informacja, że w samochodzie Lindsay Lohan, przyjaciółki Samanthy Ronson znaleziono kokainę oraz bezprawne wstawienie fotografii ukazującej aktorkę pod wpływem alkoholu i narkotyków[4]. 25 czerwca 2009, krótko po śmierci Michaela Jacksona Hilton umieścił sarkastyczny komentarz w sprawie śmierci artysty "Oddajcie fanom pieniądze!". Notka odnosiła się do planów wielkiego powrotu artysty na scenę. Komentarz ten wywołał powszechne oburzenie wśród fanów Jacksona[5].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie czerwca i lipca 2010 roku podczas wywiadu Hilton stwierdził, że swoją pracę blogera traktuje jako hobby[6]. Otwarcie przyznaje, że jest gejem. Jest członkiem Gay & Lesbian Alliance Against Defamation[7].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. VMI cadets get naked again. 2005-03-11.
  2. Lavandeira, Mario: Is Castro Dead. 2007-08-17.
  3. Reuters: Label sues Perez Hilton for posting Brit’s songs. 2007-10-11.
  4. Lohan friend sues blogger for defamation. 2007-10-11.[martwy link]
  5. Perez Hilton Slammed for Callous Treatment of Michael Jackson Death. 2009-06-26.
  6. Cliché Magazine Issue 12
  7. Helen A.S. Popkin: OMG Perez Hilton! Won’t you please shut up?.