Perkal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Perkal (franc. percale), płótno bawełniane – rodzaj bawełnianej tkaniny o splocie płóciennym, dawniej sprowadzana z Indii Wschodnich, obecnie produkowane także w innych krajach świata. Nić wykorzystywana do produkcji tkaniny jest okrągła, a sama tkanina - gładka i bardzo ścisła. Stosuje się go przede wszystkim do produkcji pościeli, fartuchów oraz koszul. Przeważnie występuje w kolorze białym, choć może być również wzorzysty lub barwiony[1]. Często perkalem nazywa się egipską bawełnę, ponieważ przy jej wytwarzaniu używa się ścisłego splotu. Produkty z perkalu są wysokiej jakości i zarazem przyjemne w dotyku. Cechują się również dużą trwałością[2].

Właściwości[edytuj | edytuj kod]

Perkal charakteryzuje się splotem ścisłym (posiada z reguły więcej niż 200 splotów na cal kwadratowy), w którym nitka przechodzi jedna pod drugą. Struktura tej tkaniny składa się więc z serii poziomych i pionowych nici. Jest ona wyraźnie mocniejsza w porównaniu z innymi materiałami, wykorzystywanymi przy produkcji pościeli. Perkal wytwarza się przede wszystkim z bawełny – w stosunku 100% lub jako mieszanka, np. z poliestrem czy jedwabiem, jednak im większa zawartość bawełny i liczba splotów, tym lepsza jakość i intensywniejszy efekt „świeżości” przy zetknięciu z tkaniną[3]. Przy produkcji używa się zarówno przędzy zgrzebnej, jak i czesanej. Dzięki tym właściwościom perkal jest „naturalny” w dotyku, gładki, bez połysku, lekko sztywny, o średniej ciężkości. Jest również bardzo łatwy w czyszczeniu[4]

Etymologia i historia [edytuj | edytuj kod]

Etymologia słowa perkal nie jest do końca znana. Uważa się, że może ono pochodzić z języka perskiego, francuskiego bądź hebrajskiego i w każdym z tych języków ma odmienne znaczenie. Po raz pierwszy słowa „perkal” użyto w wyroku sądowym w Dalmacji w 1322 roku. W XVII i XVIII w. perkal, początkowy tkany na krosnach, importowany był z Indii, następnie zaś rozpoczęto jego produkcję we Francji, gdzie od razu stał się popularny. Obecnie perkal uznaje się za tkaninę elegancką, a jego cena zależy od jakości włókna i gęstości splotu, przy czym za najbardziej luksusową jego odmianę uważa się bawełnę egipską[5].

Perkale różnobarwne i drukowane nazywane bywają perkalikami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik tkanin.
  2. Jaką pościel kupić? - jakkupowac.pl, www.jakkupowac.pl [dostęp 2019-06-11] (pol.).
  3. Gratulacje! Twoja domena została zarejestrowana w OVH!, www.napconcept.com [dostęp 2017-12-03] [zarchiwizowane z adresu 2014-05-17] (pol.).
  4. Percale Sheets: What You Need To Know - Overstock.com, www.overstock.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  5. Egyptian Cotton Vs. Percale | Hunker, www.ehow.com [dostęp 2017-12-03] (ang.).