Perkoz argentyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perkoz argentyński
Podiceps gallardoi[1]
Rumboll, 1974
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd perkozowe
Rodzina perkozy
Rodzaj Podiceps
Gatunek perkoz argentyński
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Perkoz argentyński (Podiceps gallardoi) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny perkozów (Podicipedidae). Mierzy 34 cm długości. Posiada czarno-białe upierzenie.

Odkryty w Laguna de Las Escarchados na płaskowyżu Peseta de Las Viscachas, blisko Calafate w Santa Cruz (południowa Argentyna). W późniejszym okresie duże populacje odkryte na sub-andyjskim płaskowyżu między 47 a 50 stopniem południowym w Argentynie. Ponadto odkryto również gniazdującą populację blisko Torres del Paine w południowym Chile.

Perkoz argentyński posiada wyjątkowe zwyczaje lęgowe. Gniazdujące kolonie są doskonale widoczne z powodu białych grzbietów ptaków, wysiadujących dwa jaja w gniazdach całkowicie odkrytych, umieszczonych na pływających roślinach wodnych. Pary ptaków nigdy nie starają się wychować więcej niż jednego pisklęcia. Ponadto pozostawiają młode, jeśli te mają problemy z zebraniem odpowiedniej ilości pokarmu. Ocenia się, że na parę dorosłych osobników przypada tylko 0,2 pisklęcia na rok. Potencjał reprodukcyjny tego gatunku jest ekstremalnie niski.

Żywią się makroplanktonem oraz ślimakami. Ze względu na brak ryb w wodach zasiedlanych przez perkoza argentyńskiego, nie wchodzą one do ich diety.

W miejscach swego występowania jest lokalnie liczny, lecz specjalizacja tego gatunku oraz niewielki obszar występowania powoduje, iż jest narażony na wyginięcie w momencie nagłych zmian środowiska. Całkowita liczba perkozów argentyńskich wynosi od 3000 do 5000 ptaków.

Wybuchy wulkanów mogą powodować okresowy spadek liczebności gatunku, lecz naniesione popioły powodują rozrost wodnej roślinności, co z kolei wpływa na stosunkowo szybkie odnowienie populacji. Ocenia się, że choć liczba perkozów argentyńskich nie jest duża, to nigdy większa nie była.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podiceps gallardoi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Podiceps gallardoi [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-03-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]