Perkoz białoczuby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perkoz białoczuby
Rollandia rolland[1]
(Gaimard, 1823)
Perkoz białoczuby
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd perkozowe
Rodzina perkozy
Rodzaj Rollandia
Gatunek perkoz białoczuby
Podgatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Perkoz białoczuby (Rollandia rolland) – gatunek ptaka z rodziny perkozów (Podicipedidae) został opisany w 1824 roku. Gatunek ten zasiedla nizinne regiony, południowej części Ameryki Południowej, wysokogórskie jeziora w Andach (tzw. Jeziora Puna) do wysokości 3500-4500 m n.p.m. oraz obszar wybrzeża Pacyfiku w Peru.

Jest gatunkiem licznym na bagnach, stawach oraz płytkich jeziorach. Preferuje obszary podmokłe, o urozmaiconym ekosystemie. Tereny powinny charakteryzować się obszarami porośniętymi trzcinami, rzęsą oraz powierzchnią wolną od roślinności wodnej. Poza okresem lęgowym zazwyczaj występuje w dość licznych stadach. W okresie lęgowym jest gatunkiem typowo terytorialnym. W gniazdach znajdują się zazwyczaj dwa jaja. Lęgi odbywać się mogą w dowolnej porze roku, jeśli warunki tylko temu sprzyjają.

Obecnie znane są trzy podgatunki perkoza białoczubego[3]:

  • Perkoz chilijski (Rollandia rolland chilensis) – opisany w 1828 roku. Zamieszkuje obszary wybrzeża Peru oraz wyżynne obszary od Peru do północno-zachodniej Argentyny. Ponadto nizinne obszary Andów od Argentyny do Chile oraz w okresie zimowym podczas migracji także od Paragwaju do południowej Brazylii. Liczebność perkoza chilijskiego sięga 100 000 osobników na całym jego obszarze występowania.
  • Rollandia rolland morrisoni – opisany w 1962 roku. Zasiedla tereny Jeziora Junin w Peru. Według niektórych opracowań podgatunek ten charakteryzuje się masywniejszym dziobem, w porównaniu z podgatunkiem zamieszkującym obszary nizinne. Liczebność perkoza Morrisona niestety systematycznie spada od 4000 osobników w 1977 roku, poprzez 2150 w 1981 roku, do niespełna 500 osobników w roku 1995. Jest jedynym podgatunkiem perkoza białoczubego, umieszczonym w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych i sklasyfikowany jako zagrożony.
  • Perkoz białoczuby (Rollandia rolland rolland) – opisany w 1824 roku. Podgatunek ten jest charakterystyczny jedynie dla Wysp Falklandzkich, gdzie jest bardzo liczny. Różni się od podgatunków z kontynentu południowoamerykańskiego przede wszystkim wielkością (dwa razy większy np. od perkoza chilijskiego), toteż przez niektórych badaczy uważany jest nawet za oddzielny gatunek. Jego liczebność wynosi około 10 000 osobników. Jego populacja uważana jest za stabilną i dość liczną, aczkolwiek istnieje zagrożenie spowodowane małym obszarem występowania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rollandia rolland, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. BirdLife International 2012, Rollandia rolland [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2014.3 [dostęp 2015-03-11] (ang.).
  3. White-tufted Grebe (Rollandia rolland) (ang.). IBC The Internet Bird Collection. [dostęp 4 grudnia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Rycina przedstawiająca perkoza białoczubego