Persepolis (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Persepolis to powieść graficzna autorstwa Marjane Satrapi, Francuzki irańskiego pochodzenia.

Wydania[edytuj | edytuj kod]

We Francji w latach 2000-2004 ukazały się cztery tomy nakładem wydawnictwa L'Association. W Polsce wydawnictwo Post opublikowało tom pierwszy i drugi w jednym wydaniu pt. Persepolis 1: Historia dzieciństwa w kwietniu 2006 roku, tom trzeci i czwarty w Persepolis 2: Historia powrotu w grudniu 2007 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest to autobiograficzne dzieło ukazujące dzieciństwo i młodość autorki w Iranie oraz na emigracji w Austrii. W wyrazistych, czarno-białych, przepełnionych humorem rysunkach, Satrapi opowiada historię swojego dzieciństwa w latach, kiedy miało miejsce obalenie Szacha, zwycięstwo Rewolucji Islamskiej oraz katastrofalna wojna z Irakiem.

Persepolis 1: Historia dzieciństwa obejmuje losy bohaterki do chwili, gdy jako 14-latka została wysłana przez rodziców do Wiednia. W Persepolis 2: Historii powrotu kilkunastoletnia bohaterka mierzy się z obcą rzeczywistością Wiednia; zachowuje niezależność, lecz płaci za to samotnością i odrzuceniem.

Odbiór i adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Uproszczony styl rysunków, czarno-białe ilustracje, które zostały zachowane także w stylu filmu animowanego Persepolis z 2007 roku, oraz gorzkie poczucie humoru sprawiły, że seria spotkała się wielkim uznaniem i została przetłumaczona na wiele języków. Krytycy porównywali ją do Maus Arta Spiegelmana. Komiks został wyróżniony między innymi nagrodą za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2002 roku.