Persona 5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Persona 5
Ilustracja
Logo gry
Producent Atlus
Wydawca JP: Atlus
Am.Płn.: Atlus USA
EU: Deep Silver
Dystrybutor Atlus
Seria gier Shin Megami Tensei: Persona
Reżyser Katsura Hashino
Projektant Katsura Hashino
Artysta Shigenori Soejima

Masayoshi Suto
Shigenori Soejima

Główny programista Yujiro Kosaka
Scenarzysta Naoya Maeda
Kompozytor Shoji Meguro
Data wydania JP: 15 września 2016
Am.Płn.: 4 kwietnia 2017
EU: 4 kwietnia 2017
Gatunek japońska gra fabularna, symulator socjalny
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe Pegi: 16+
Język angielski, japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3

PlayStation 4

Nośniki Blu-ray
Kontrolery dualshock 3

dualshock 4

Rozdzielczość natywna 720p

1080p

Poprzednik Persona 4
Kontynuacja Persona 5 Strikers
Strona internetowa

Persona 5 (jap. ペルソナ5 Perusona Faibu)japońska gra fabularna, stworzona przez firmę Atlus. Jest szóstą częścią cyklu Persona, będącego spin-offem serii Shin Megami Tensei. W Japonii została wydana na konsole PlayStation 3 oraz PlayStation 4 we wrześniu 2016 roku, natomiast premiera ogólnoświatowa miała miejsce w kwietniu 2017 roku. Pierwszy raz została zapowiedziana w 2013 roku. Premiera gry była wielokrotnie przekładana z powodu opóźnień produkcyjnych[1].

Persona 5 spotkała się z bardzo dobrym odbiorem przez krytyków[2] i otrzymała liczne nagrody[3]. Sprzedała się w ponad 2 milionach kopii na całym świecie do końca 2017 roku, dzięki czemu została najlepiej sprzedającym się tytułem w uniwersum Shin Megami Tensei[4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Persona 5 to japońska gra fabularna (jRPG), w której wcielamy się w rolę ucznia szkoły wyższej, o pseudonimie Joker, przebywającego we współczesnym Tokio.

Jest podzielona na dwa segmenty: świat rzeczywisty i związane z nim czynności oraz Metaverse – przestrzeń, kształtowaną przez ludzkie pragnienia i ambicje, w której bohater wraz z drużyną walczą podczas turowej walki. Bohater może pogłębiać relacje z innymi postaciami, poprzez randki oraz wspólne spędzanie czasu, co przekłada się bezpośrednio na bonusy w walce, podczas eksploracji Metaverse. Każda z relacji posiada jedną przypisaną do niej kartę tarota, z odpowiadającym jej arkanom, co podkreśla dane cechy bohaterów. Główny bohater może wykonywać inne czynności, jak tworzenie przedmiotów czy podejmowanie pracy w celach zwiększania swoich atrybutów. Cykl dnia i nocy upodabnia grę do popularnych w Japonii tytułów z gatunku symulatorów socjalnych.

Gracz może eksplorować dwa rodzaje lochów: Palaces, powiązane bezpośrednio z wydarzeniami w fabule oraz generowane losowo podziemia Mementos.

Przeciwnikami są najczęściej Shadows – istoty, których projekt postaci oparty jest na mitologii oraz wierzeniach (przykładowo: Walkirie, Ra, Baphomet, Ganesha). Jeśli podczas przeszukiwania pałaców zostaniemy wykryci lub uciekniemy przed przeciwnikiem, rośnie wskaźnik wykrycia. Jeśli dojdzie on do setki, zostajemy automatycznie wyrzuceni do świata rzeczywistego i będziemy zmuszeni do powrotu do pałacu następnego dnia. Tytułowe Persony to manifestacje psyche bohaterów; postaci w drużynie używają jednej przypisanej im Persony. Główny bohater posiada „dziką kartę”, która umożliwia mu zdobywanie innych Person, za pomocą negocjacji z Shadows. Velvet Room umożliwia dodatkowe działania: Persony mogą być łączone, w celu utworzenia kolejnych z nich; można je również poświęcić, by zwiększyć doświadczenie wybranych Person lub stworzyć z nich przedmioty.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja dzieje się w 2016 roku w Tokio, w akademii Shujin. Podczas perypetii w szkole, szesnastoletni bohater wraz ze swoim przyjacielem Ryujim Sakamoto wkraczają do innego świata, zwanego Metaverse, przy pomocy aplikacji na telefon. Ich przewodnikiem po nim zostaje zantropomorfizowany kot, imieniem Morgana. Razem z coraz większą grupą przyjaciół postanawiają założyć organizację Phantom Thieves of Heart, w celu rabunku serc skorumpowanych dorosłych oraz nawróceniu ich na moralnie dobrą drogę.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Recenzje
Publikacja Ocena
Game Informer 9.25/10
Gry-Online PS4 9.5/10
GameSpot 9/10
GamesRadar PS4 5/5
IGN PS4 9.7/10
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

5/5

Persona 5 spotkała się z bardzo dobrym odbiorem przez krytyków. Średnia na portalu Metacritic wynosi 93/100 na podstawie recenzji 97 krytyków[2]. Gra sprzedała się w ponad 2 milionach kopii na całym świecie do końca 2017 roku, będąc najlepiej sprzedającym się tytułem w tym cyklu gier Shin Megami Tensei[4]. Liczne portale okrzyknęły ją grą roku 2017 oraz najlepszą grą jRPG ogólnie[potrzebny przypis]. Polskie portale, związane z grami też zareagowały bardzo pozytywnie.

Cosplayerka ceres.chan podczas imprezy Toronto Comicon 2018 przebranej za jedną z postaci z gry Ann Takamaki
Modelki promujące grę podczas targów Taipei Game Show w 2017 roku

Powiązania z grą[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie gry powstało anime, które trafiło do telewizji 8 kwietnia 2018 roku, jego emisja trwała do 30 września 2018 roku. Składa się ono z dwudziestu sześciu odcinków. Wyprodukowało je studio Cloverworks. Zostało ono wyreżyserowane przez Masashiego Ishihamę, a scenariusz napisał Shin’ichi Inotsume[5]. Produkcja bazuje bezpośrednio na wydarzeniach z fabularnej części gry.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Allegra Frank, Persona 5 delayed until April, Polygon, 16 listopada 2016 [dostęp 2020-09-15] (ang.).
  2. a b Persona 5, Metacritic [dostęp 2020-09-15] (ang.).
  3. Persona 5, IMDb [dostęp 2020-09-15].
  4. a b Persona 5 has sold 2 million copies worldwide, the highest sales in the series, VG247, 1 grudnia 2017 [dostęp 2020-09-15].
  5. Persona 5 the Animation – MyAnimeList.net, myanimelist.net [dostęp 2019-01-07] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]