Peszel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rura osłonowa

"Peszel" – plastikowa karbowana rura elektroinstalacyjna (systemu Peschla) na kable teletechniczne: elektryczne, telefoniczne, światłowody lub rury sanitarne (wodociągowe, centralnego ogrzewania, kanalizacyjne, itp.). Karby w rurze umożliwiają łatwiejsze tworzenie łuków i jednocześnie pozytywnie wpływają na trwałość mechaniczną osłony.

Peszel umożliwia fizyczny rozdział kabli np. w szachtach teletechnicznych. Peszel można również układać w bruzdach w ścianie przed otynkowaniem lub w podłogach przed wykonaniem wylewek, w celu późniejszego zaciągnięcia okablowania. Peszel, razem z rurami elektroinstalacyjnymi, stosowany jest również do prowadzenia instalacji elektrycznej natynkowo oraz wewnątrz ścian zabudowanych płytami gipsowo-kartonowymi.

Uwagi montażowe[edytuj | edytuj kod]

  1. Osłonięta instalacja nie jest widoczna i łatwo można ją konserwować bądź modernizować
  2. Szeroki zakres dostępnych średnic (od ∅12 mm do ∅50 mm).
  3. Aby ułatwić zakładanie lub wymianę instalacji osłonę należy układać w prostych odcinkach, a łuki, jeśli są konieczne, wykonywać o jak największych promieniach.
  4. Podczas układania rury peszla warto pamiętać o przeciągnięciu np. sznurka, który okaże się bardzo pomocny przy późniejszym układaniu kabli. W niektórych wykonaniach specjalna linka umieszczana jest wewnątrz osłony już na etapie produkcji. W przypadku ułożonej wcześniej rury bez sznurka ani linki często korzysta się z włókna szklanego z tzw. pilotem (obły element najczęściej przymocowany do włókna szklanego przy pomocy sprężynki).
  5. Rury łączy się stosując specjalną nasuwaną złączkę (uwaga praktyczna: miejsce połączenia zwykle owija się dodatkowo taśmą, aby podczas układania w szachtach lub w bruzdach nie nastąpiło przypadkowe rozłączenie).

Rodzaje peszli[edytuj | edytuj kod]

  1. zbrojone (posiadające dodatkowe wzmocnienia),
  2. niepalne (nierozprzestrzeniające płomienia),
  3. bezhalogenowe (podczas spalania nie emitują szkodliwych gazów),
  4. odporne na promieniowanie ultrafioletowe,
  5. ze szwem (umożliwiające nałożenie peszla na istniejący kabel, bez jego przecinania),