Pete Souza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pete Souza
Pete Souza at the Newseum DC.jpg
Souza przygotowujący się do wystąpienia w waszyngtońskim Newseum (muzeum mediów i dziennikarstwa) w maju 2009
Data i miejsce urodzenia 31 grudnia 1954
New Bedford
Rodzaj działalności fotoreporter
Główny osobisty fotograf prezydenta USA
Okres urzędowania od 2008
do 2017
Poprzednik Eric Draper
Następca Shealah Craighead
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona domowa

Pete Souza (właśc. Peter J. Souza, ur. 31 grudnia 1954 w New Bedford) - amerykański fotoreporter, dwukrotnie zajmujący stanowisko głównego osobistego fotografa prezydenta Stanów Zjednoczonych: najpierw w latach 1983-1989 w administracji Ronalda Reagana, a następnie od 2009 do 2017 w ekipie Baracka Obamy[1].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał licencjat z zakresu komunikacji masowej na Boston University, a następnie magisterium w dziedzinie dziennikarstwa i komunikacji masowej na Kansas State University[1].

Kariera dziennikarska i administracja Reagana[edytuj | edytuj kod]

Karierę zawodową rozpoczął jako fotoreporter lokalnych gazet w stanie Kansas, a następnie zajmował podobne stanowisko w redakcji dziennika Chicago Sun-Times. W 1983 zaczął pracować w Białym Domu jako główny osobisty fotograf Ronalda Reagana[1]. Po zakończeniu jego prezydentury przeszedł do dziennika Chicago Tribune, gdzie był fotoreporterem w biurze w Waszyngtonie. Od 1999 był niezależnym fotoreporterem, sprzedającym swoje prace różnym redakcjom. W takim charakterze był m.in. na wojnie w Afganistanie[1]. Podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Reagana w 2004 roku pełnił funkcję oficjalnego fotografa tego wydarzenia[1].

Fotograf prezydenta Obamy[edytuj | edytuj kod]

W 2005 poznał Baracka Obamę, wówczas świeżo upieczonego senatora ze stanu Illinois. Przez rok towarzyszył Obamie w jego codziennej pracy i wyjazdach zagranicznych. Owocem ich współpracy był album The Rise of Barack Obama. Później Souza związał się z Ohio University, gdzie był adiunktem w Szkole Komunikacji Wizualnej. Po wygranych przez Obamę wyborach prezydenckich, otrzymał propozycję objęcia funkcji szefa oficjalnych fotografów prezydenckich[2]. Pełnił ją aż do stycznia 2017, kiedy to zastąpiła go zatrudniona przez prezydenta Trumpa Shealah Craighead.

Zgodnie z amerykańskim prawem autorskim, wszystkie utwory stworzone przez pracowników rządu federalnego w czasie wypełniania obowiązków służbowych należą do domeny publicznej. Dotyczy to również wszystkich fotografii wykonywanych przez Souzę i jego zespół w Białym Domu. Były one publikowane na stronach prezydenta oraz na oficjalnym profilu w portalu Flickr. Wiele z nich zostało także włączonych do kolekcji Wikimedia Commons.

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2017 Souza został zatrudniony przez producentów serialu political fiction House of Cards, którzy zlecili mu wykonanie fotografii głównych bohaterów, zwłaszcza prezydenta Franka Underwooda (granego przez Kevina Spacey) w ramach kampanii promocyjnej piątego sezonu serialu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Bio, www.petesouza.com [dostęp 2017-05-23].
  2. Manuel Roig-Franzia, White House Photographer Pete Souza Has the Country's Top Photo Op, „The Washington Post”, 1 marca 2009, ISSN 0190-8286 [dostęp 2017-05-23] (ang.).
  3. Pete Souza, fotograf Obamy, oficjalnie odpowiada za zdjęcia prezydenta Underwooda z „House of Cards”, „Fotoblogia.pl” [dostęp 2017-05-23] (pol.).