Pete Souza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pete Souza
Pete Souza at the Newseum DC.jpg
Souza przygotowujący się do wystąpienia w waszyngtońskim Newseum (muzeum mediów i dziennikarstwa) w maju 2009
Data i miejsce urodzenia 1954
Darmouth
Rodzaj działalności fotoreporter
Dyrektor Biura Fotografii Białego Domu
Okres urzędowania od 2008
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona domowa

Pete Souza (ur. w 1954 w Darmouth) - amerykański fotoreporter, od początku prezydentury Baracka Obamy pełni funkcję dyrektora Biura Fotografii Białego Domu i zarazem głównego osobistego fotografa prezydenta.

Życiorys[edytuj]

Uzyskał licencjat z zakresu komunikacji masowej na Boston University, a następnie magisterium w dziedzinie dziennikarstwa i komunikacji masowej na Kansas State University.

W 1983 zaczął pracować w Białym Domu jako jeden z osobistych fotografów Ronalda Reagana. Po zakończeniu jego prezydentury przeszedł do dziennika Chicago Tribune, gdzie był fotoreporterem w biurze w Waszyngtonie. Od 1999 był niezależnym fotoreporterem, sprzedającym swoje prace różnym redakcjom. W takim charakterze był m.in. na wojnie w Afganistanie. Podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Reagana w 2004 roku pełnił funkcję oficjalnego fotografa tego wydarzenia.

W 2005 poznał Baracka Obamę, wówczas świeżo upieczonego senatora ze stanu Illinois. Przez rok towarzyszył Obamie w jego codziennej pracy i wyjazdach zagranicznych. Owocem ich współpracy był album The Rise of Barack Obama. Później Souza związał się z Ohio University, gdzie był adiunktem w Szkole Komunikacji Wizualnej. Po wygranych przez Obamę wyborach prezydenckich, otrzymał propozycję objęcia funkcji szefa oficjalnych fotografów prezydenckich.

Fotograf prezydenta[edytuj]

Zgodnie z amerykańskim prawem autorskim, wszystkie utwory stworzone przez pracowników rządu federalnego w czasie wypełniania obowiązków służbowych należą do domeny publicznej. Dotyczy to również wszystkich fotografii wykonywanych przez Souzę i jego zespół w Białym Domu. Są one publikowane na stronach prezydenta oraz na oficjalnym profilu w portalu Flickr. Wiele z nich zostało także włączonych do kolekcji Wikimedia Commons.

Linki zewnętrzne[edytuj]