Peter Benenson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Peter J. H. S. Benenson (ur. 31 lipca 1921, zm. 25 lutego 2005) – brytyjski prawnik i założyciel Amnesty International (AI) – organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka.

Peter Benenson był synem Johna i Flory Salomonów; po śmierci ojca, zmarłego na froncie, był wychowywany samotnie przez matkę. Od wczesnych lat młodzieńczych Beneson włączył się aktywnie w działania mające na celu wykrywanie przypadków łamania praw człowieka (już w latach szkolnych organizował wspólnie ze szkolnymi kolegami akcje i zbiórki na ten cel).

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim, pracował w biurze prasowym armii brytyjskiej, a w latach późniejszych związał się z działalnością polityczną (Partia Pracy).

W 1961 r. Benenson usłyszał z prasy o sprawie dwóch studentów portugalskich z Coimbry, skazanych na siedem lat za wzniesienie toastu za wolność (stało się za dyktatury António de Oliveiry Salazara). Następnie Benenson nagłośnił tę sprawę w prasie poprzez napisanie szeregu artykułów. Oprócz tego z jego inicjatywy zaczęły napływać z całej Europy listy poparcia dla wspomnianych Portugalczyków. Dla koordynacji podobnych gestów solidarności z prześladowanymi ze względów politycznych, w Luksemburgu została powołana Amnesty International (AI). Niedługo potem podobne organizacje powstały jeszcze w dwunastu krajach europejskich (pod szyldem AI.)

Pomimo różnych niedogodności, z którymi spotykała się organizacja (np. pogłoski o wspieraniu terroryzmu przez armię brytyjską), jej aktywność nadal rosła i zyskiwała poparcie społeczeństwa. Pomimo tego, iż Peter Benenson oficjalnie nie należał do Amnesty International, to aktywnie uczestniczył we wszystkich działaniach przez nią prowadzonych.

W roku 2001 otrzymał nagrodę „Duma Brytanii”, za wszystkie dokonania swojego życia.

Zmarł w Wielkiej Brytanii w wieku 84 lat.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]